İlişkili Haberler

İsrail, Suriye'nin güneyindeki silahlı muhaliflere karşı ilerleyen Suriye ordusunun, silahtan arındırılmış Golan Tepeleri'ne güçlerini konuşlandırması halinde 'sert yanıt vereceği' tehdidinde bulundu. 

Dera vilayetinde ilerleyen Suriye güçlerinin militanların elinde olan ve Suriye'nin Golan Tepeleri bölgesinde yer alan Kuneytra'ya ilerlemesi bekleniyor.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, İsrail parlamentosundaki konuşmasında "Biz 1974'teki muharebeyi kesme anlaşmasına uymayı sürdüreceğiz ve anlaşmanın her maddesine harfiyen uyulmasında ısrarcı olacağız. Herhangi bir ihlal İsrail devletinin sert yanıtı ile karşılanacak" dedi.

Sözü edilen BM gözetimindeki ateşkes anlaşması iki ülkeyi ayıran (İsrail-Suriye) sınır çizgisi üzerinde herhangi bir askeri konuşlanmayı yasaklıyor. 

İsraik Savunma Bakanı'nın açıklaması 2 gün önce Golan Tepeleri'ne yönelik bir top atışının ardından İsrail savaş uçaklarının Golan'da Suriye ordusuna ait mevzileri vurmasının ardından geldi.

İsrail  1974 anlaşmasının ihlal edildiği gerekçesiyle Suriye topraklarındaki herhangi bir askeri hedefi vurmaya hakkı olduğunu iddia ediyor. 1974'te İsrail ve Suriye arasında imzalanan anlaşma, 1973 Arap-İsrail savaşını resmen sonlandırmıştı.

Ancak 1967'deki 6 Gün Savaşı ile Golan Tepeleri'ni işgal eden İsrail, 1981'de Golan Tepeleri'ni topraklarını katmıştı. Tel Aviv'in bu işgali uluslararası toplum tarafından kabul edilmemişti.