İsrail taş atana keskin nişancıyla cevap verecek

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu taş ve yanıcı madde atan Filistinlilere karşı sert önlemler alınacağını açıkladı. Netanyahu'nun taş ve molotofkokteyli atanlara keskin nişancılarla müdahale edilmesine onay vereceği iddia edildi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 16.09.2015 - 17:26

İsrail taş atana keskin nişancıyla cevap verecek

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun taş atanlara keskin nişancıların müdahale etmesi konusunda İsrail Adalet Bakanlığı'ndan görüş isteyeceği belirtildi.

İsrail'de askerin taş ve molotofkokteyli atanlara keskin nişancılarla müdahale etme yetkisi bulunuyor. Netanyahu'nun aynı yetkiyi polis için de isteyeceği ifade ediliyor.  

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Mescid-i Aksa'daki mevcut durumu sürdürmeye kararlıyız, ancak Yahudilerin burayı ziyaret etmesine engel olmak isteyenlere izin vermeyeceğiz" dedi.

İsrail askerlerinin geçtiğimiz üç gün boyunca Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarının ardından Kudüs'teki durumu değerlendirmek için bir "güvenlik toplantısı" gerçekleştiren Netanyahu, toplantı öncesi yaptığı yazılı açıklamada, "Sivillere ve polise taş, havai fişek ve molotofkokteyli atanlarla mücadele etmek için gerekli tüm adımları atacağız" ifadesini kullandı.

İsrail Başbakanı Netanyahu geçtiğimiz günlerde Batı Kudüs'te araç kullanırken "taşlı saldırıya" uğradığı iddia edilen ve aracın kontrolünü kaybederek yaptığı kazada hayatını kaybeden bir Yahudiyi hatırlattı.

Netanyahu, "Tatillerin arifesinde (Yahudilerin yılbaşı olarak kabul edilen Roş Aşana tatili) bir kez daha kanıtlandı ki taş atmak ölüme sebebiyet verebilir. Bu eylemler çok sert ve önleyici cezalarla karşılık bulacaktır. Bu konuda sistematik bir değişikliğe giderek caydırıcılık ve önleyicilik noktasında yeni standartlar
oluşturacağız" şeklinde konuştu.

İsrail askerleri, 2014 Kasım ayında da Mescid-i Aksa'yı basarak gaz bombaları ve plastik mermilerle Filistinlilere saldırmıştı. 1967'den bu yana ilk defa Mescid-i Aksa'nın içine girerek ibadethaneyi tahrip eden İsrail askerleri mescidin halılarını çiğnemişti.

Sayfa Yükleniyor...