İsrail Türkiye'ye sert çıktı

Son zamanlarda gerginleşen Türkiye-İsrail ilişkilerinde, İsrail cephesinden oldukça sert açıklamalar geldi:  İsrail’e en son ahlak dersi verecek olanlar Türklerdir...

11.01.2010 - 22:55

İsrail Türkiye'ye sert çıktı

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile ilgili son zamanlardaki en sert açıklamasını yaptı.


Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kamuoyu önündeki sert eleştirilerinin ikili ilişkilere zarar verebileceği, İsrail devletine ve İsrail ordusuna en son ahlak dersi verecek olanların son Türkler olduğu ifadesine yer verildi.

İsrail'in Türkiye'ye saygı göstermede dikkatli davrandığı belirtilen açıklamada, ilişkilerin devamından yana olunduğu ancak karşılık beklendiği vurgulandı.

"KÜSTAHÇA AZARLAMA"
Ayrıca açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'in Gazze'ye düzenlediği ve 3 Filistinlinin yaşamını yitirdiği saldırıyla ilgili eleştirileri için ‘küstahça azarlama’ nitelemesinde bulunuldu.

BÜYÜKELÇİ ALTTA!
Bu arada, İsrail Yedioth Ahranot gazetesinde yer alan bir haber de, ilişkilerdeki son durumu ortaya koydu.

Habere göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol ile görüşmesinde gazetecilerin ısrarına rağmen tokalaşmadı ve ardından İbranice ‘Onun bizden daha aşığıda oturduğunun görülmesini istedik" ifadesini kullandı.

Habere göre olay ‘Kurtlar Vadisi’ dizisinin önceki hafta yayınlanan bölümünden duyulan rahatsızlığın Çelikkol'a bildirilmesi için çağrıldığı Dışişleri binasında gerçekleşti.
Bu arada İsrail, Gazze Şeridi’nin kuzeyini havadan vurdu.

Gazze Şeridi’nde kontrolü elinde bulunduran Hamas'ın yaptığı açıklamaya göre, saldırıda 3 Hamas militanı öldü. İsrail ordusuysa saldırıyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...