İsrail ve Rum kesimi "elektrik"le Avrupa'ya bağlanıyor

Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan ve İsrail elektrik şebekelerini denizaltından kabloyla Avrupa’ya bağlayacak olan EuroAsia enterkonnekte sistemin ilk adımı gelecek yıl atılıyor.

17.10.2017 - 12:03 | Son Güncelleme : 17.10.2017 - 12:04

İsrail ve Rum kesimi "elektrik"le Avrupa'ya bağlanıyor

Kıbrıs Rum Yönetimi ile Yunanistan’ın İsrail ile birlikte Doğu Akdeniz’de yürüttüğü stratejik enerji işbirliği çerçevesinde planlanan EuroAsia enterkonnekte sistemi, İsrail ve Kıbrıs’ın Yunanistan’ın Girit adası üzerinden Avrupa’ya bağlanmasını öngörüyor.

İlk aşaması 3.5 milyar euroya mal olacak ve 5 yılda tamamlanacak proje, İsrail ile Kıbrıs Rum Kesimi elektrik şebekelerinin denizaltından çekilecek 1520 kilometrelik kabloyla bir enerji yoluna dönüştürülmesini ve bunun önce Yunanistan’ın Girit adasına ardından da Yunanistan üzerinden Avrupa elektrik sistemine bağlanmasını öngörüyor.

Deniz altından geçecek elektriğin düz akıma dönüştürülerek Girit’e ulaştırılması ardından da karadaki dönüştürücü istasyonlarla 2 bin megawatt’lık kullanılabilir kapasiteye ulaştırılması hedefleniyor.

EuroAsia enterkonnekte yetkilileri, AB üyesi Kıbrıs Rum kesiminin ortak elektrik sistemine dahil olarak Avrupa kıtasına bağlanmasının tarihi bir adım olacağını kaydetti.

Yetkililer projenin Kıbrıs ve İsrail'deki doğal gazdan elde edilecek elektriğin yanı sıra yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilecek enerjinin de Avrupa Birliği'ne güvenli bir şekilde taşınacağı bir "enerji otoyoluna" dönüşeceğini belirttiler.
Projenin hayata geçmesiyle Avrupa’nın elektrik ihtiyacının yüzde 10'nun buradan sağlanması hedefleniyor.

İsrail ve Kıbrıs Rum kesiminin deniz sahalarında doğalgaz yataklarının keşfedilmesinin ardından Yunanistan, Rum kesimi ve İsrail enerji alanında bölgesel işbirliği anlaşmaları imzalamıştı.

Sayfa Yükleniyor...