İsrail yeni yerleşim birimi inşa ediyor

İsrail, Ürdün Vadisi'nde 26 yıl aradan sonra yeni bir yerleşim biriminin inşaatına başlıyor.

Anadolu Ajansı 18.05.2009 - 17:23

İsrail ordu radyosu, ABD'nin barış çabalarının önünde bir engel olarak nitelediği Maskiot yerleşimiyle ilgili ihaleye çıkıldığını ve yapımcı firmaların bölgede inceleme yaptığını duyurdu.

Projeye ilk onayın Ariel Şaron'un Başbakanlığı ve Şaul Mofaz'ın Savunma Bakanlığı döneminde, 2005 yılı sonbaharında verildiği, 2006 yılı Haziran'ında Savunma Bakanı Amir Peretz'in de projeye olur vermeye çalıştığı, ancak daha sonra ABD ve uluslararası toplumun tepkileri üzerine geri adım attığı belirtildi.

Yeni yerleşimin, eski Gazze yerleşimlerinden tahliye edilen ve karavanlar içinde yaşayan 10 ailenin bulunduğu Maskiot'ta yapılacağı, ihalenin 20 konut yapımını öngördüğü kaydedildi.

Ürdün Vadisi Bölge Konseyi Başkanı David Elhayani, bölgenin alt yapı ihalesini geçen hafta yayımladıklarını doğruladı. "İnşaata başlamadan önce alt yapıyı hazırlamak için bir süreci başlatıyoruz" diyen Elhayani, "Siyonist partiler arasında, Ürdün Vadisi'nin İsrail kontrolü altında kalması yönünde tam bir mutabakat bulunduğunu" belirtti.

FİLİSTİN: BU ŞEKİLDE BARIŞ GÖRÜŞMELERİ OLAMAZ
Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna ise söz konusu planın İsrail'den ABD'deki Barack Obama yönetimine bir "meydan okuma mesajı" olduğunu söyledi.

Yerleşim inşaatlarının devam etmesinin barış sürecini yok edeceğini kaydeden Ebu Rudeyna, "Filistin'in tavrı net: Yerleşim inşaatları devam ettiği sürece barış görüşmelerinin yeniden başlatılması mümkün değil" dedi.

İsrailli sivil toplum kuruluşlarından "Şimdi Barış" da, yerleşim inşaatına geçilmesinin Başbakan Benyamin Netanyahu'nun "iki devletli çözüme hazır olmadığının ve Filistin devletinin kurulmasını önlemeye çalıştığının kanıtı" olduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...