İsrail yine kimseyi dinlemedi

Filistin ile doğrudan müzakerelere başlayan İsrail yönetimi, Filistinliler'in hassasiyetini ve ABD'nin uyarılarını dikkate almadı ve Yahudi yerleşim birimi inşaatlarına yeniden başladı.

27.09.2010 - 11:51

İsrail yine kimseyi dinlemedi

İsrail hükümetinin 10 ay askıya aldığı Yahudi yerleşim birimi inşaatları, bu sürenin geceyarısı dolmasının ardından yeniden başladı.

İsrail uluslararası baskılara rağmen 10 aylık süreyi uzatmazken, Yahudi yerleşimciler bugünden itibaren inşaat çalışmalarına "yavaş yavaş" başlayacaklarını duyurdu.

Filistin tarafı ise gelişmelere tepkili. Filistin tarafı, inşaatlar sürerken müzakerelerin zaman kaybı olduğunu söylüyor. İsrail ise, inşaatlarla görüşmeler arasında bir bağlantı kurulmasına karşı çıkıyor. İsrail ve Filistin arasında yaklaşık 20 ay aradan sonra 2 Eylül'de başlayan doğrudan görüşmeler Yahudi yerleşim birimi inşaatlarının başlamasyla tehlikeye girmiş durumda.

Filistin lideri Mahmud Abbas İsrail'in barış ya da Yahudi yerleşim birimleri konusunda karar vermesi gerektiğini söylemişti.

YAHUDİLER KUTLAMA YAPIYOR
Dün de İsrail'in Yahudi yerleşimlerinin inşaatına tekrar başlayacağı haberinin ardından, Batı Şeria'daki bazı yerleşim yerleri yakınlarında olaylar meydana gelmiş, yaralananlar olmuştu.

Revava yerleşim biriminde İsrailliler, yeni yerleşim birimi inşaatı yasağının sona ermesini iki okulun temelini atarak kutladı.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki 100 yerleşim biriminde 430 binden fazla Yahudi yaşıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...