İsrail yine Tahran'ı hedef aldı

Güney Kıbrıs'ta, İsrailli turistlere saldırı planladığı suçlamasıyla bir kişi gözaltına alındı. İsrail Başbakanı Netanyahu, olaydan İran'ı sorumlu tuttu ve Tahran'ı ‘dünyanın en büyük terör ihracatçısı’ olarak niteledi.

NTV Haber 16.07.2012 - 01:00

İsrail yine Tahran'ı hedef aldı

İsrail'den İran'a yine terör suçlaması.

Suçlamanın nedeni, Güney Kıbrıs'ta bir kişinin İsraillilere yönelik saldırı planladığı iddiasıyla yakalanması.

Olayla ilgili Tahran'ı sorumlu tutan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, “Bu terör, sabotaj girişimi İran'ın himayesindeydi. Uluslararası topluma, dünyanın en büyük terör ihracatçısı olan İran'a karşı sert tepki göstermesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

İsrail Başbakanı'nın açıklamalarına konu olan şüpheli, 7 Temmuz'dan bu yana Rum Kesimi’nde gözaltında. Rum basınında yer alan haberlere göre, 24 yaşındaki şüpheli Limassol'da gözaltına alındı. Halen sorgusu devam etmekte olan şüphelinin, İsveç pasaportu bulunan bir Lübnanlı olduğu belirtildi.

Adayı ziyaret eden İsraillilere saldırı planladığı iddia edilen şüphelinin, İsrailli turistleri takip ettiği ve gittikleri mekanları belirlemeye çalıştığı ileri sürüldü. Rum Adalet Bakanı, şüphelinin yabancı istihbarat birimlerinin sağladığı bilgilerle yakalandığını söyledi.

İsrail, şubat ayında Hindistan'da İsrail büyükelçilik aracını hedef alan saldırıyla, Gürcistan ve Tayland'daki büyükelçiliklerine yönelik saldırı girişiminden de İran'ı sorumlu tutmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...