'İsrail'de hiçbir şey değişmeyecek'

İsrail'de hükümete muhalif yayınlarıyla tanınan Haaretz gazetesinin eski genel yayın yönetmeni David Landau, kanlı baskınla baş gösteren yeni krizi NTV'ye yorumladı.

03.06.2010 - 09:48

İsrail'de, Gazze'ye yönelik ablukanın kaldırılmasına yönelik düşünceleri, bazı kesimlerce Savunma Bakanı Ehud Barak’ın istifasının istenmesini, kötü bir operasyon yapıldığı yorumlarını değerlendiren Landau, "Keşke, İsrail siyasetinin ana akımı içerisinde yeniden düşünme çabası olduğunu söyleyebilseydim. Yani Gazze ablukası ve güdülen siyaset için yeni bir şey. Ahlaki yönünü düşünmüyor olsak bile, bunun umutsuz bir politika olduğu ortaya çıktı. Bu politikanın yeniden gözden geçirilmesi konusunda ise henüz ortada bir şey yok." dedi.

Landau, kamuoyundaki genel havayı ise şöyle değerlendirdi:

"Kamuoyu çok sağlam bir şekilde hükümetin arkasında durmaya devam ediyor. Bu noktada ben tarafsız olmaya çalışıyorum ve kendi düşüncelerim üzerinden cevap vermiyorum. Genel kamoyuyu düşüncesi, İsrail’in Gazze ablukasını daha da güçlendirmesi yönünde ve İsrail'in bu gemiye saldırıyı yapmakta haklı olduğu görüşü hakim. Barak’a ve yönteme ilişkin eleştiriler ne yazık ki çok az. Çünkü, 1.5 milyon insanı dünyanın geri kalanından koparmak düşüncesi kabul görüyor."

İsrail basınının, hükümetin bakış açısıyla aynı doğrultuda olup olmadığına da değinen David Landau, Haaretz gazetesinin eleştirel yaklaştığını ancak bu gazeteyi çok da kitlesel olarak değerlendirmemek gerektiğini söyledi.

Landau, "Ana akımdaki gazete, TV ve medya gücü hükümetin arkasında duruyor. Bu doğal bir tepki. Ordunuz bir eylem halindeyse, ana akım bunu destekliyor; üniformalıları destekliyor. Gazze’ye yönelik İsrail politikasında genel bir destek söz konusu" şeklinde konuştu.

"İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkiler hiç bu kadar gergin olmamıştı. Artık geri dönülmez noktaya gelmiş gibi... İlişkiler tamir edilebilir mi?" sorusuna ise şu sözlerle cevap verdi:

"Bence ilişkilerde görülen yüzeyin altında çok fazla şey var. Bütün bunlara rağmen askeri teşkilatları arasında güçlü bir bağ var. Onlarca yıldır devam eden bir ilişki... İki askeri güç arasında bu ilişkinin sonlanmaması gerektiğine dair istek olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda, ilişkinin devamı için hâlâ güçlü bir temel olduğu kanısındayım."

Landau, durumun İsrail’in iç politikasında nasıl sonuçlar doğuracağını da değerlendirdi. "Krizin ardından hiçbir sonuç olmayacak" diyen Landau, "Barak'a belirli eleştiriler var ama bu operasyonun yönetimiyle ilgili. Netanyahu buna rağmen Barak’ı kurban etmek istemiyor. Koalisyondaki İşçi Partisi’nin liderinden bahsediyoruz. Netanyahu, Barak’ı görevinin başında tutmaya devam edecek. Ben İsrail’de ciddi siyasi tartışmalar olmasını beklemiyorum" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...