İsrail'de hükümet krizi

Netanyahu'nun başbakanlığındaki koalisyon hükümetine geçen ay katılan Kadima Partisi yeni hazırlanan 'askere alma yasasını' gerekçe göstererek hükümetten çekilme kararı aldı.

Anadolu Ajansı 17.07.2012 - 22:35

İsrail'de hükümet krizi

İsrail'de Binyamin Netanyahu'nun başbakanlığındaki koalisyon hükümetine geçen ay katılan merkezdeki Kadima Partisi ani bir kararla hükümetten çekilme kararı aldı.

Kadima lideri Moşe Mofaz, hükümetten çekilme kararına neden olarak, yeni hazırlanan ''askere alma yasasını'' gösterdi.

Mofaz, ''Netanyahu çocuklarımızı bırakmamızı istedi ben istemedim'' ifadelerini kullandı.

'TARİHİ FIRSAT KAÇTI'
Mofaz'ın bu sözlerine Netanyahu'dan yanıt gecikmedi. Netanyahu, Mofaz'a yazdığı mektupta "Tarihi bir değişiklik yapma fırsatına çok yakındık" dedi.

Netantahu mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"Tarihi bir değişiklik yapma fırsatımızdan vazgeçme kararınızı üzülerek öğrendim. 64 yıl sonra ilk kez gerçekten tarihi bir değişiklik yapma ve yükü hafifletme fırsatına çok yakındık. Size Arapları ve ultra Ortadoks Yahudileri 18 yaşında askere alacak bir teklif verdim.

Bunu size İsrail toplumunu parçalara bölmeden aşamalı olarak ortak bir zeminde buluşturmanın tek yolu olduğunu anlattım, özellikle İsrail Devleti şu anda çok önemli zorluklarla yüz yüzedir.''

ERKEN SEÇİMDEN BAHSETMEDİ
Ağustos başında erken seçime gitme kararı alan Netanyahu, Kadima Partisi'nin koalisyona katılmasıyla seçimlerin zamanında, yani gelecek yıl şubat ayında yapılmasında karar kılmıştı.

Netanyahu, mektubunda da hükümetin gündemine erken seçimi alıp almayacağı yönünde bir ifade kullanmaması dikkati çekti. 

18-23 YAŞINDAKİLER ASKERE
Koalisyonda ipleri koparan ''Tal Law'' yasası olarak adlandıran kanunla hükümet, 18-23 yaş arası İsrail'de askerlik yapmayan ultra ortadoxs Haredem Yahudilerin yüzde 50'sini silah altına alırken, geri kalan yüzde 50'sini ise ulusal hizmetlerde çalıştırmayı öneriyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...