İsrail’de hükümeti Netanyahu kuracak

israil Cumhurbaşkanı Şimon Peres, yeni hükümeti kurma görevini vermek için aşırı sağcı Likud Partisi lideri Benyamin Netanyanu’yu seçti.

Haberler 20.02.2009 - 17:27

İsrail’de hükümeti Netanyahu kuracak

İsrail’de Cumhurbaşkanı Şimon Peres, koalisyonu kurma görevini Likud lideri Binyamin Netanyahu’ya verdi. Netanyahu’nun partisi Likud, 10 Şubatta yapılan erken genel seçimde, 28 milletvekilliği kazanan Kadima’nın ardından 27 üyeyle ikinci parti olmuştu. İsrail’in 120 sandalyeli parlamentosunun 65 dolayında üyesi, Peres’e Netanyahu’yu görevlendirmesi tavsiyesinde bulunmuştu. Peres, dün Knesset’te temsil edilen 12 parti başkanı ve temsilcileri ile yaptığı istişarelerin ardından, bu sabah da Netanyahu ve Livni’yi Cumhurbaşkanlığına çağırarak bir değerlendirme daha yapmıştı. Peres, öğleden sonra Netanyahu’yu yeniden Cumhurbaşkanlığına davet etti ve görevi kendisine tevcih etti.

Peres, Netanyahu’dan geniş tabanlı bir hükümet kurmasını istediğini belirterek, “O da bunun için söz verdi” diye konuştu. Peres, İsrail halkının da geniş tabanlı bir hükümet kurulmasından yana olduğunu kaydetti.

Netanyahu da Kadima lideri Tzipi Livni ve İşçi Partisi lideri Ehud Barak’a seslendi. “Gelin hep birlikte oturalım. Ellerimizi üst üste koyalım” diyen Netanyahu, böyle bir hükümet kurulması halinde “her şeyin üstesinden gelebileceklerinin” altını çizdi. Netanyahu, Kadima ve İşçi Partisi ile bir hükümetin kurulamaması ihtimaline dikkati çekerek, “Eğer ben bunu kuramazsam, kurulacak hükümetin nasıl bir hükümet olacağını hepimiz biliyoruz. Ben bunu istemiyorum. Aşırı sağ bir hükümetin kurulmaması sizin elinizde” sözleriyle Livni ve Barak’ı uyardı.

Benyamin Netanyahu’nun koalisyon hükümeti kurmak için önünde 6 haftası olacak.

Netanyahu’nun bunun için önünde iki seçeneği var. Ya aşırı sağcı partilerden bir kaolisyon oluşturacak, ya da Kadima Partisi’nin içinde bulunduğu daha geniş ve merkeze daha yakın bir koalisyon hükümeti kuracak.

Ancak Kadima lideri Tzipi Livni, dün muhallefette kalmayı tercih ettiğini açıklamıştı ve “barış sürecine inandığım için bu benim parçası olamayacağım bir koalisyon” demişti. Livni Netanyahu’ya hükümet kurma görevi verildikten sonra da Livni bu açıklamasını tekrarladı.

Sayfa Yükleniyor...