İsrail medyası otobüsteki patlamanın, İsrail Savunma Bakanlığı binasının yakınında olduğunu, 21 yaralıdan 3'ünün durumunun ağır olduğunu duyurdu.

İlişkili Haberler


İsrail polisi, şüphelileri bulmak için bölgede geniş çaplı bir operasyon başlattı. Görgü tanıkları, saldırganın bombayı otobüse attıktan sonra kaçtığını söyledi. Arap basını saldırganın kadın olabileceğini belirtiliyor.

Tel Aviv'de otobüsdeki bombalı patlamanın ardından İsrail, Gazze'ye saldırılarını sürdürüyor. Filistinli sağlık yetkilileri, İsrail'in düzenlediği hava saldırısında 5 kişinin öldüğünü belirtti.

Son olarak ise Ajans France Press'in Gazze'deki bürosu ikinci kez vuruldu. Saldırıda 1 Filistinli çocuk yaşamını yitirdi. Böylece saldırıların başından beri ölen Filistinlilerin sayısı 146'ya çıktı.

'ATEŞKES KOŞULLARIMIZ SERT DEĞİL'
Hamas Enformasyon Müdürü Ihab El Gasin, bölgedeki son durumu NTV'ye şu sözlerle değerlendirdi:

"Her türlü silahları var. Biz kendimizi savunuyoruz. Tel Aviv'deki saldırı, normal bir reaksiyon. Filistinliler, İsraillere karşı kızgınlıkla dolu. Ateşkes koşullarımız sert değil. Haklarımız, kan dökmeden alabilmemiz gereken haklar. Her toplum gibi normal ve barış içinde yaşamak istiyoruz. Ancak, halkım özgür olmadıkça, ne yaparlarsa yapsınlar, beyaz bayrağı kaldırmayacağım."

'BU BİR TERÖR SALDIRISI'
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sözcüsü Ofir Gendelman, Twitter'dan yazdığı mesajda, "Tel Aviv merkezinde bir otobüste bomba patladı. Bu bir terör saldırısı. Yolcuların büyük bir kısmı hafif yaralandı" dedi.

HAMAS: SALDIRIYI DÜZENLEYENLERİ KUTLUYORUZ
İsrail'de bir otobüste patlama olduğu haberi Gazze'de sevinçle karşılandı.

Filistinli militanlar, saldırıyı havaya kurşın sıkarak kutlarken, camilerden yapılan anonslarda, "Bu kahramanca saldırıyı gerçekleştiren halkımızı kutluyoruz" denildi.

ABD: HER TÜRLÜ YARDIMA HAZIRIZ
ABD, Tel Aviv'de otobüse düzenlenen saldırıyı kınadı. Beyaz Saray basın sözcüsü Jay Carney, "ABD bu saldırıda müttefiki İsrail'le dayanışma içinde ve saldırıyı gerçekleştirenlerin bulunarak, yargı önüne çıkarılması için gerekli bütün yardımları yapmaya hazır" dedi.

Rusya da Tel Aviv'deki saldırıyı kınadığını açıkladı.

FRANSA'DAN KINAMA
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Tel Aviv'de yaşanan bombalı saldırıyı kınarken, böyle bir olayın şiddetin dindirilmesi için çaba gösterildiği bir dönemde yaşanmasını kabul etmediklerini belirtti.

Fabius açıklamasında, "Tel Aviv'de sivilleri hedef alan saldırıyı en ağır biçimde kınıyorum. En kısa zamanda ateşkes sağlanmalı" dedi.

Tel Aviv'de bir otobüste meydana gelen patlama sonrası yaralılar hastanelere taşındı.
Tel Aviv'de bir otobüste meydana gelen patlama sonrası yaralılar hastanelere taşındı.


CLINTON MISIR'DA
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Mısır Cumhurbaşknı Muhammed Mursi ile görüşmek için Kahire'ye geldi. Clinton, Hamas ve İsrail arasında ateşkes yapılması için çalışacak.

Clinton'ın, ilk olarak meslektaşı Muhammed Kamil Amr ile görüşeceği, ardından ateşkes sağlanması adına en önemli rolü oynayan Mursi ile bir araya geleceği ifade edildi.

İnfografik: Filistin-İsrail sorunu