İsrail'den BM'nin Gazze raporuna tepki

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, İsrail'in geçen yıl Gazze'ye düzenlediği saldırılarla ilgili Birleşmiş Milletler (BM) raporuna tepki gösterdi.

Anadolu Ajansı 23.06.2015 - 03:00

İsrail'den BM'nin Gazze raporuna tepki

Rivlin, yaptığı yazılı açıklamada, "Ne zaman, nasıl ve hangi amaçla güç kullanacağımızı sorgulamak bizim görevimizdir. Dışarıdan bir organın soruşturmasına ise ihtiyaç yoktur. Hiç şüphem yok ki İsrail ordusu yetkilileri bu soruyu kendilerine doğru zamanda sormayı ve zor zamanlarda doğru kararlar almayı biliyorlar" ifadesini kullandı.

İsrail ordusuyla gurur duyduğunu belirten Rivlin, "Nasıl olur da İsrail ordusu ismi lekelenebilir. Düşmanımız uluslararası hukuka aykırı bir şekilde kendi halkını canlı kalkan olarak kullanırken, biz saldırı altında olan halkımızı korumak zorundaydık" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, İsrail Savunma Bakanı Moşe Ya'alon da BM Gazze Bağımsız Araştırma Komisyonununu "ön yargılı ve iki yüzlü" olarak nitelendirirken, raporun da "saptırılmış" olduğunu iddia etti.

Geçen yıl İsrail'in Gazze'ye başlattığı 51 gün süren saldırılarda, 2 bin 145 Filistinli hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. İsrail’in saldırılarda verdiği kayıp ise 66 asker ve 7 sivil olarak açıklanmıştı.

BM Gazze Bağımsız Araştırma Komisyonunun, 2014'teki çatışmalarda yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin yayımlanan raporunda, İsrail'in geçen yıl 6 binden fazla hava saldırısı ve yaklaşık 50 bin ağır silah saldırısı düzenlediği, Filistin'in ise 4 bin 881 roket ve havan topu saldırısıyla buna mukabele ettiği belirtilmişti.

İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'da işlediği insan hakları ihlallerinin cezasız kaldığına değinilen raporda, İsrail'in, hava saldırılarının sivilleri etkileyeceği aşikar olmasına rağmen gözden geçirmemesi, bunun, hükümetinin bir politikası olabileceği sorusunu akıllara getirdiği ayrıca, "Gazze'de 2014'te yaşanan çatışmalarda hem İsrail'in hem de Filistin tarafının savaş suçu işlemiş olabileceği" ifadesine yer verilmişti.

Sayfa Yükleniyor...