İsrail’den ‘Gazze Filosu’ tatbikatı

İsrail donanması yeni Gazze filosunun gelişi öncesinde büyük çaplı bir tatbikata hazırlanıyor.

Haberler 15.06.2011 - 11:02

İsrail’den ‘Gazze Filosu’ tatbikatı

Jerusalem Post Gazetesi’nin haberine göre, Gazze Şeridi'ne yönelik deniz ablukasını kırmak için gelecek haftalarda 15 gemiyle bölgeye gelmesi beklenen yeni filoyu durdurmaya hazırlanan İsrail donanması, özel kuvvet birimi ile diğer özel güçlerden de komandoların katıldığı büyük çaplı bir tatbikat yapacak.

Haberde, donanmanın özel kuvvet birimi olan ve daha çok ‘Şayetet’ olarak bilinen ‘Flotilla 13’ komandoları, diğer deniz kuvvetler birimleri ve özel güçlerden komandoların katılacağı tatbikatta, geçen yıl Mayıs ayındaki Mavi Marmara baskınından çıkarılan derslerden yararlanılacağı bildirildi.

Hükümetten Gazze'ye yönelik deniz ablukasını güçlendirme talimatı aldığı belirtilen İsrail donanmasının, çok çeşitli senaryolara hazırlandığı ve karşı karşıya kalınabilecek direnişe karşı hazırlık yapıldığı kaydedildi.

'MAVİ MARMARA'DAN DERS ÇIKARILDI'
Haberde ayrıca, donanmanın geçen aylarda, geçen yılki Mavi Marmara operasyonundan çıkarılan derslerin değerlendirmelerini yaptığı, yeni filoyu durdurmak için düzenlenecek operasyonda can kaybının önlenmesini ve ya da en aza indirilmesini sağlayacağı umut edilen bir dizi dersler çıkardığı görüşü yer aldı.

Sayfa Yükleniyor...