İsrail’den Gazze’ye saldırı: 9 ölü

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırısında 9 Filistinli yaşamını yitirdi.

07.07.2014 - 10:36

İsrail’den Gazze’ye saldırı: 9 ölü

İsrail Ordusu, Gazze Şeridi’ne akşam saatlerinde hava saldırısı düzenledi.

İsrail savaş uçakları, Gazze, Refah ve Han Yunus'taki bazı hedeflere hava saldırısı düzenledi.

Saldırı yapılan yerler arasında El-Beric Mülteci Kampı’nın da bulunduğu bildirildi.

Olaylarda 9 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Ölenlerden 7’sinin Hamas militanı olduğu açıklandı.

Saldırılarda aralarında çocukların da bulunduğu 10’a yakın kişi de yaralandı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, "Aralarında gizli roket rampaları ile silah üretim tesislerinin de bulunduğu 10 nokta hedef alındı" denildi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze'ye yapılan hava bombardımanını savunarak, "amacımız huzuru tekrar sağlayarak tüm İsrail vatandaşlarını güven altında tutmaktır" dedi.

“İsrail'de devletin varlığına karşı kışkırtmada bulunanlara yer yoktur" diyen Netanyahu, "Kanunlara uymayanların tutuklanarak ciddi biçimde cezalandırılacağı" uyarısında bulundu.

Hamas, 2012 yılından beri, en fazla can kaybının bu saldırıda meydana geldiğini duyurdu.

Bu arada, İsrail ordusu, bombardımanın ardından Gazze’den İsrail topraklarına 25 füze atıldığını öne sürdü. İsrail, saldırılarının Gazze'den atılan roketlere misilleme olduğunu belirtiyor.

‘TERÖRİST GİBİ MUAMELE GEREK’
İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, 17 yaşındaki Filistinli Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr'ı öldürenlere "terörist" olarak muamele edilmesi gerektiğini söyledi.

Yalon, "Genç Muhammed Ebu Hudayr'ın acımasızca öldürülmesinden utanç duyuyorum ve dehşete kapıldım. Alçak katiller Yahudi halkını ve değerlerini temsil etmiyorlar. Onlara terörist gibi muamele etmek gerekir" ifadelerini kullandı.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de, olaya ilişkin, ''Eğer suçu Yahudiler işlediyse diğer suçlular gibi yargı önüne çıkacaklar, ayrıcalık yapılmayacak" ifadesini kullanmıştı.

Başbakan Binyamin Netanyahu ise Ebu Hudayr'ın ailesine de başsağlığı dilemişti. Netanyahu, "Ben, bu korkunç suçun faillerinin güçlü bir şekilde kınanması gerektiğini söyledim. Bu korkunç suçun faillerinin yasanın tüm ağırlığıyla yüzleşeceklerini söyledim" ifadelerini kullanmıştı.

Batı Şeria'da 3 İsrailli gencin ölü bulunması ve Kudüs'te Filistinli Muahammed Ebu Hudayr’ın yakılarak öldürülmesinin ardından İsrail ile Filistin arasındaki gerilim had safhaya ulaştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...