İsrail'den Golan'a güvenlik duvarı

İsrail Golan Tepeleri'nde Esad sonrasına hazırlık için çalışmalara başladı. Güvenlik endişesi yaşayan İsrail, Golan'da Suriye sınırına 56 kilometre uzunluğunda bir tel örgü için harekete geçti.

03.01.2013 - 17:26

İsrail'den Golan'a güvenlik duvarı

Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın iktidardan uzaklaştırılması durumunda işgal ettiği Golan Tepeleri'nde sorun yaşayacağından endişelenen İsrail, sınıra 56 kilometre uzunluğunda bir tel örgü çekmeye başladı.

İsrail, 1967'den bu yana işgali altındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri'nde tel örgü çekme çalışmalarına dün güneyden başladı. Golan Tepeleri'nde güneyden başlayıp, kuzeydeki Kuneytra bölgesine uzanacak tel örgünün en kısa zamanda bitirilmesi hedefleniyor.

Geçtiğimiz aylarda Golan Tepeleri'nde İsrail tarafına roketler atılmış ve İsrail buna karşılık vermişti.

İsrail ayrıca Golan Tepeleri'ne tank ve istihbarat toplayan askeri araçlar yerleştirerek güvenlik önlemlerini arttırmıştı.

Suriye'de Beşşar Esad yönetiminin devrilmesi durumunda İslamcı militanların bölgeyi kontrol altına almasından çekinen İsrail, Mısır’ın Sina yarımadasında yaşadığı güvenlik sorununu burada da yaşamaktan endişe ediyor.

Mısır'da Hüsnü Mübarek'in iktidardan düşmesi sonrasında İslamcı militanlar, Sina yarımadasında İsrail hedeflerine defalarca saldırılar gerçekleştirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...