İsrail'den Hizbullah füzelerine hava operasyonu

ABD’li yetkililer, İsrail’in Suriye’ye hava operasyonu düzenlediğini öne sürdü.

04.05.2013 - 09:29

İsrail'den Hizbullah füzelerine hava operasyonu

İsrail, bugün yaptığı açıklamada, savaş uçaklarının Hizbullah militanlarına götürüldüğü düşünülen füzeleri taşıyan bir konvoyu vurduğunu belirtti.

Adı açıklanmayan İsrailli bir yetkili, hava operasyonunun, Perşembe günü Başbakan Binyamin Netanyahu'nun güvenlik kabinesiyle yaptığı gizli görüşmede onaylandığını ve Cuma günü gerçekleştirildiğini belirtti.

CNN'de bugün yer alan haberde, İsrail’in, Suriye’ye yönelik bir hava operasyonu düzenlediği ve operasyonda bir kimyasal silah tesisinin vurulduğu öne sürülmüştü. Haberde, adının açıklanmasını istemeyen iki ABD’li yetkili, Suriye'de bir hedefin vurulduğunu ancak savaş uçaklarının Suriye'ye girmediğini belirtmişti. Vurulan hedefin, kimyasal silah tesisi veya deposu olabileceği öne sürülmüştü.

Suriye’nin Birleşmiş Milletler (BM) büyükelçisi Beşar Cefari, İsrail'in açıklamasından önce Reuters’a yaptığı açıklamada, “Şu an bir saldırı düzenlendiğinden haberim yok” ifadesini kullanmıştı.

Beyaz Saray, iddianın İsrail hükümeti tarafınan yanıtlanması gerektiğini belirtirken, Pentagon açıklama yapmamıştı.

‘İSRAİL UÇAKLARI LÜBNAN ÜZERİNDE’
İsrail’in Washington Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Bu tür haberler hakkında yorumda bulunamayız. Ancak İsrail’in Suriye’ye kimyasal silah tranferi yapılmasının önüne geçmek konusunda kararlı olduğunu veya bu silahların dengeleri değiştirebilecek Hizbullah gibi örgütlerin eline geçmesine karşı koyacağını açıkça ifade edebiliriz” açıklamasında bulunmuştu.

CNN, Suriye’ye düzenlenen operasyon esnasında ABD’nin Lübnan üzerinde uçan İsrail savaş uçaklarına dair bilgi topladığını da öne sürdü.

İsrail, Ocak ayında Suriye’ye gitmekte olan bir konvoyu vurmuş, konvoyda Hizbullah militanlarına ulaştırılmak istenen silahlar olduğu iddia edilmişti.

"ASKER GÖNDERMEYİ İÇEREN BİR SENARYO YOK"
ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin "Bunun üzerinde durmaya devam edeceğiz" dedi.

Kosta Rika'yı ziyaret eden Obama, başkent San Jose'da Devlet Başkanı Laura Chinchilla ile düzenlediği ortak basın toplantısında Suriye'ye ilişkin soruları da yanıtladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Obama, bir soru üzerine, Suriye'deki rejiminin sistematik biçimde kimyasal silah kullandığının doğrulanması durumunda, bu kanıtı uluslararası toplumla paylaşacaklarını, kimyasal silah kullanımının tüm dünyayı ilgilendiren  bir sorun olduğunu belirtti.

Esed rejiminin kimyasal silaha başvurduğu yönünde daha fazla kanıt elde Edildiği takdirde ABD'nin tutumunun ne olacağının sorulması üzerine Obama, Amerikan kara kuvvetlerinin bölgeye gönderilmesini içeren bir senaryo öngörmediğini, bölgedeki diğer liderlerin de bu görüşü paylaştığını kaydetti.

Obama, bu konuda "dikkatli hareket edilmesi gerektiğini" özellikle vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...