İsrail'den İran'a savaş gemili mesaj

İsrail donanmasına ait füze yüklü 2 savaş gemisi, ilk kez Süveyş Kanalı'ndan Kızıldeniz'e geçti. Gemilerin manevrası İran'a bir uyarı olarak değerlendiriliyor.

15.07.2009 - 01:34

İsrail Donanması'na ait Hanit ve Eylat adlı savaş gemilerinin Sa'ar 5 sınıfı savaş gemilerinin Akdeniz'den Mısır'ın Süveyş Kanalı yoluyla Kızıldeniz'e geçtiği haberi İsrail basınında yer aldı.

Gemilerin geçişi, birkaç hafta önce bir Dolfin sınıfı denizaltının, yine aynı şekilde kanaldan geçerek ilk kez açık sulara açılmasının ardından oldu.

Gemilerden Hanit'in kanalı haziran ayında geçtiği belirtildi. Mısırlı bir kaynağa göre, füze donanımlı bir geminin İsrail donanmasının üslendiği Akdeniz'den Kızıldeniz'e veya İran körfezine geçmesi için en hızlı yol konumunda stratejik Süveyş kanalını ilk kez kullandı.

Kanaldan bugün geçen diğer geminin ise Eylat olduğu belirtildi.

Haberlerde, donanma gemilerinin geçişi, İran'a bir uyarı olarak değerlendiriliyor.

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebulgeyt, iki ülke arasındaki anlaşma doğrultusunda düşmanca bir niyet bulunmadıkça gemilerin geçişinde bir sorun bulunmadığını belirtti. Bu manevranın mesaj gönderme amacında olup olmadığı hakkında konuşmayı reddeden Ebulgeyt, "Tam olarak bilmediğim bir konuyu analiz etmek istemiyorum" diye konuştu.

Jerusalem Post, "Bu hareketin önemi tartışılır ama Iran'a bir mesaj olmakla birlikte, İsrail ve Mısır arasındaki bağların güçlendirildiğinin bir göstergesi olarak da algılanabilir" yorumunu yaptı. Gazete, İran'ın da yakın zamanda donanmasından birkaç gemiyi Aden körfezi ve Eritre yakınlarına gönderdiğini belirtti.

İsrail basınında yer alan haberlerde, donanmanın Süveyş bölgesindeki faaliyetlerinin Mısır tarafı ile işbirliğinin sürdürülerek arttığına değinildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...