İsrail'den kara operasyonu sinyali

İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırısında bugün 14 kişi hayatını kaybetti. İsrail ordusu da Gazze sınırına asker yığarak kara harekatının sinyalini verdi. Hamas ise Hayfa kentine füze saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

08.07.2014 - 20:37

İsrail'den kara operasyonu sinyali

İsrail, Gazze'yi vurmaya devam ediyor.

Sadece bugünkü saldırılarda 14 Filistinli hayatını kaybetti.

Gazze'den İsrail'e fırlatılan roketleri gerekçe gösteren İsrail Gazze'de onlarca noktayı hedef aldı.

Saldırı sırasında çok sayıda ev yıkıldı.

Bugünkü saldırılarda aralarında çocukların da olduğu 14 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

İsrail'in Hamas üyesinin yaşadığı belirtilen Han Yunus'taki bir evin boşaltılmasını istediği, ev halkının ise saldırıyı önleyebilmek için çatıya çıkarak canlı kalklan olmayı amaçladığı iddia edildi.

Saldırı sırasında da evde bulunan 7 kişi hayatını kaybetti.

Operasyonda Hamas üyelerine ait araçlar da hedef alındı. Hamasın askeri kanadı komutanlarından Muhammed Şaban'ın da hayatını kaybedenler arasında olduğu kaydedildi.

KARA OPERASYONU SİNYALİ
Hava operasyonu devam ederken, İsrail'den kara harekatına da başlayabileceğine yönelik bir hamle geldi.

İsrail ordusu, Gazze sınırına yığınak yaparken, Savunma Bakanı Moşe Yalon, "Hamas'a karşı eyleme hazırlanıyoruz. Bu, önümüzdeki birkaç gün içinde bitmeyecek" dedi.

Orduda bin 500 yedek asker de göreve çağrıldı. Hükümet de orduya 40 bin yedeği daha göreve çağırma yetkisi verdi.

HAMAS'TAN İSRAİL'E ROKET
Hamas'ın ise Tel Aviv ve Küdüs'ün de aralarında bulunduğu bazı kentlere uzun menzilli füze fırlattığı belirtiliyor.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları, Gazze'nin 160 kilometre kuzeyindeki Hayfa kentine uzun menzilli füzeyle saldırı düzenlediğini duyurdu.

Saldırının Gazze Şeridi'nden İsrail'e yönelik en uzun menzilli saldırı olduğu belirtiliyor. Saldırıyı İsrail ordusu da doğruladı.

Saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadığı açıklandı. İsrail ordusu ayrıca Tel Aviv'e fırlatılan roketlerin 'demir kubbe' isimli savunma sistemine bağlı füzelerle vurulduğunu açıkladı.

BEYAZ SARAY'DAN KINAMA
Bölgedeki gerginliğe yönelik Beyaz Saray'dan bir açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, İsrail'e yönelik roket saldırılarını kınadıklarını söyledi.

Günlük basın brifinginde konuyla ilgili soruya yanıt veren sözcü,  "İsrail'e yönelik devam eden roket saldırılarını ve Gazze'deki terörist örgütler tarafından sivillerin kasten hedef alınmasını kuvvetle kınıyoruz. Hiçbir ülke, sivilleri hedef alan roket ateşini kabul edemez ve İsrail'in bu korkunç saldırılara karşı kendini savunma hakkını destekliyoruz" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...