İsrail'den Kudüs için aşı rüşveti: Büyükelçiliği taşıyan ülkelere aşı verileceği öne sürüldü

İsrail'in büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyan ülkelere aşı bağışı yapmayı planladığı öne sürüldü. İsrail basınına göre İsrail,, stoğunda biriken fazla aşıları Çekya, Honduras ve Guatemala'ya verecek.

NTV Haber 24.02.2021 - 16:25

İsrail'den Kudüs için aşı rüşveti: Büyükelçiliği taşıyan ülkelere aşı verileceği öne sürüldü

İsrail büyükelçiliklerini veya diplomatik bürolarını Kudüs'e taşıyan ülkeleri aşıyla ödüllendirmeye hazırlanıyor. Basına yansıyan haberlere göre İsrail'in stoğunda biriken fazla aşılar Çekya, Honduras ve Guatemala'ya gönderilecek.

İSRAİL: SINIRLI SAYIDA AŞIYI YARDIM İSTEYEN ÜLKELERE BAĞIŞLIYORUZ

Konuyla ilgili İsrail Başbakanlığı'ndan gelen açıklamada bazı ülkelerin yardım istediği, İsrail'in de kullanılmayan sınırlı sayıda aşıyı bağışlamaya karar verdiği bildirildi. İsrail'in Filistin'e de yardım yapılacağı açıklandı.

Açıklamada, "Filistin yönetimindeki sağlık personeli ve İsrail'den yardım isteyen bazı ülkelere sembolik miktarda aşıyla yardımcı olunmasına karar verildi" ifadeleri yer aldı.

GUATEMALA VE HONDURAS'A BEŞ BİNER DOZ AŞI

Bununla birlikte, geçen yıl Kudüs büyükelçiliğini açan Guatemala, İsrail'den 5 bin doz almayı beklediğini duyurdu. İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımaya hazırlanan Honduras da beş bin doz almayı planlıyor.

Reuters haber ajansı ise Çekya'nın İsrail'den küçük bir aşı sevkiyatı aldığını doğruladığını yazdı.

İsrail, Pfizer/BioNTech ve Moderna şirketlerinden aşı tedarik etti.9 milyon nüfusunun neredeyse yüzde 50'sine aşının ilk dozu yapıldı. Bu ay Filistinliler, İsrail'den moderna aşısının ilk sevkiyatını aldı.

NETANYAHU KENDİ KABİNESİNE BİLE DANIŞMADI

Öte yandan, İsrail Doğu Kudüs'teki Filistinliler için başlattığı aşı kampanyasını diğer filistinlilerin tümüne genişletmediği için eleştiriliyor. Muhalefet ise başbakan Benyamin Netanyahu'nun öncesinde halka ve hatta kendi kabinesine bile danışmadığını söyleyerek bağışları eleştirdi.

Savunma Bakanı Benny Gantz, Netanyahu'nun böyle bir adım atmasını gayrimeşru olarak niteledi. İsrail Ekonomi Bakanı Israel Katz da bağışlardan haberi olmadığını söyledi.

CORONA VİRÜS DÜNYAYA BÖYLE YAYILDI

Sayfa Yükleniyor...