Netanyahu'dan Abbas'a kışkırtma suçlaması

İsrail Başbakanı Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı kışkırtıcı konuşma yapmakla suçladı. Ayrıca, Abbas'ın öldüğünü iddia ettiği Filistinli çocuğun yaşadığı belirtildi.

Anadolu Ajansı 15.10.2015 - 06:26

Netanyahu'dan Abbas'a kışkırtma suçlaması

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı dün akşam yayınlanan konuşmasında Filistin halkını İsrail'e karşı kışkırtmakla suçladığı bildirildi.

Mahmud Abbas, "Filistin halkına yönelik saldırılar artıyor. Güvenlik ve istikrarı tehdit eden bu saldırılar, sadece bölgeyi değil belki de tüm dünyayı kasıp kavuracak din temelli bir savaşın fitilini ateşleyebilir...”

Netanyahu'nun ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Abbas'ın dün yayınlanan konuşması yalan ve kışkırtıcıydı" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Abbas'ın sözünü ettiği çocuğun yaşadığı, bisiklete binen İsrailli bir çocuğu bıçakladığı ve halen Kudüs'teki Hadassah Ein Kerem Tıp Merkezi'nde olduğu kaydedildi.

Açıklamada, "İsrail Mescid-i Aksa'daki mevcut durumu muhafaza ederken, Ebu Mazin (Abbas) dini kullanarak kışkırtıcı konuşma yapıyor ve bu da terör eylemlerine neden oluyor" değerlendirmesinde bulunuldu.

Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada, sözü edilen ve birkaç gün önce İsrail polisinin bir Yahudi yerleşimciyi bıçakladığını iddia ettiği Filistinli çocuk Ahmed Menasıra, sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan görüntüde yaralı bir şekilde yatarken görülüyor.

Görüntüde, İsrail polisinden yardım isteyen Menasıra'ya yoldan geçenlerin sövdüğü ve çirkin sözler söylediği duyuluyor.

Sayfa Yükleniyor...