İsrail ordusu dün, Türkiye'den yola çıkan ve Gazze'deki silahlı gruplara silah götürdüğü öne sürülen yabancı bir gemiye el koydu.

İsrail ordu sözcülüğü, "Türkiye'nin bu olayla hiçbir bağlantısı olmadığını vurgulamak isteriz" ifadesini kullandığı açıklamasında, Liberya bandıralı, bir Alman şirketine ait, işletmesini ise bir Fransız firmasının

yaptığı "Victoria" gemisine, İsrail sahillerinin yaklaşık 200 mil açıklarında operasyon düzenlendiğini bildirdi.

Mersin limanından iki gün önce hareket ettiği belirtilen gemiye operasyon düzenlenmeden önce Alman, Fransız ve Liberyalı yetkililere bilgi verildiği kaydedildi. Geminin, Mısır'ın Iskenderiye limanına doğru yol aldığı ifade edildi.

GÜVERTEDE SİLAH DOLU KONTEYNIRLAR
Genelkurmay Başkanı Beni Gantz'ın, Savunma Bakanı Ehud Barak'a geminin "silah taşıdığına" dair bilgi vermesinin ardından operasyon kararının alındığı kaydedilen açıklamada, Şayetet 13 komandolarının gemiye el koyduğu, operasyon sırasında mürettebatın direniş göstermediği, güvertede "içinde silahlar olan konteynırların" bulunduğu belirtildi.

Gemi ve mürettebatın inceleme ve sorgulama için İsrail Deniz Kuvvetleri refakatinde bir İsrail limanına götürüldüğü bildirildi.

NETENYAHU: SİLAHLAR İRAN KAYNAKLI
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail donanmasının uluslararası sularda el koyduğu Liberya bandıralı gemide ele geçirilen silahların "İran kaynaklı" olduğunu söyledi.

Netanyahu, Mısır ile İsrail arasındaki sınırda inşa edilen güvenlik bariyerlerine yaptığı bir ziyaret sırasındaki açıklamasında, olayla ilgili halen bilgi topladıklarını belirterek, "Kesin olan bir şey var, silahlar Suriye'deki bir aktarma istasyonu aracılığıyla İran'dan" dedi.

Gemideki silahlara uluslararası yasalar doğrultusunda el koyduklarını da belirtirten Netanyahu, bunların İsrail vatandaşlarına zarar vermek amacıyla Gazze'deki "terör gruplarına" gittiği kanısında olduklarını ifade etti.