İsrail'den 'sünnet' açıklaması

İsrail, sünnetin insan hakları ihlali olduğuna yönelik AKPM kararını eleştiren bir açıklama yaptı. Açıklamada "Sünnet zararlı değil, yararlıdır" denildi.

Anadolu Ajansı 04.10.2013 - 21:59

İsrail'den 'sünnet' açıklaması

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) "sünnet karşıtı" kararı kabul etmesini eleştirdi.

Palmor, yaptığı yazılı açıklamada, "Sünnetin, çocukların sağlık ve vücut gelişimine zarar verdiği yanlış ve hiçbir bilimsel kanıta dayanmamaktadır. Bilakis yararlıdır" ifadesini kullandı.

Sünnetin, Yahudilik, İslam ve bazı Hristiyan çevrelerde yaygın, çok eski ve önemli ortak dini bir gelenek olduğuna dikkati çeken Palmor, "Kadın sünneti gibi kınanması gereken barbarca bir uygulamanın sünnet geleneğiyle karşılaştırılması hakaret, din karşıtı nefret, daha da kötüsü korkunç bir cehalettir" dedi.

Palmor, Amerikan Pediatri Akademisi tarafından Ağustos 2012'de yayımlanan raporda, yeni doğan erkek çocukları sünnet ettirmenin sağlık açısından yararlı olduğunun belgelendiğini de vurguladı.

Kararın, "Avrupa Konseyi'nin saygınlığına leke sürdüğünü" aktaran Palmor, "Bu karar, Avrupa Konseyi üzerine ahlaki leke atıp, aynı zamanda Avrupa'da nefret ve ırkçı eğilimleri büyütmeyi teşvik eder" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) aldığı bir kararda sünneti ilk defa "erkek çocukların fiziksel bütünlüğünün ihlali", yani bir insan hakları sorunu olarak tanımlamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...