İsrail'den tarihi özür

ABD, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Mavi Marmara saldırısındaki hatalarından ötürü Türkiye'den özür dilediğini açıkladı. Netanyahu: "Mavi Marmara baskını ilişkileri bozduğu için üzgünüm" dedi.

Haberler 22.03.2013 - 16:15

İsrail'den tarihi özür

Uluslararası haber ajansı Reuters, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'in özrünü kabul ettiğini ve ilişkilerin normalleşmesi konusunda Netanyahu ile hem fikir olduklarını duyurdu.


İsrail Başbakanı Netanyahu'nun, Mavi Marmara baskını kurbanlarının ailelerine tazminat ödemeyi kabul ettiği de belirtildi.

'FİLİSTİN İÇİN ORTAK ÇALIŞMA'
ABD'li yetkililerin "Air Force One" da yaptığı açıklamada, Filistin'deki insani koşulları iyileştirmek için Türkiye ve İsrail'in birlikte çalışma konusunda aynı fikirde oldukları da vurgulandı.

KONTEYNERDAN TARİHİ ÖZÜR
Obama ve Netanyahu'nun Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı'ndaki bir askeri konteynerdan Erdoğan'la görüştüğü ortaya çıktı.

Ürdün'e gitmek üzere havalimanında olan ABD Başkanı Barack Obama, burada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmeye karar verdi.

ABD Başkanı Obama, Netanyahu'yla birlikte Erdoğan'ı pist yakınındaki bir konteynerdan arayarak 30 dakikalık görüşme gerçekleştirdi. Sızan bilgilere göre, Obama da görüşmenin bir bölümüne katıldı.

BÜYÜKELÇİLER DÖNÜYOR
İsrail Başbakanlık Bürosu'ndan yapılan açıklamada da, Erdoğan ve Netanyahu'nun iki ülke ilişkilerinin normalleşmesi konusunda görüş birliğine vardığını, Türk büyükelçinin Tel Aviv'e İsrail büyükelçinin de Ankara'ya geri döneceği belirtildi.

Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın İsrailli askerlere karşı açılan davaları geri çekme sözünü verdiği de ifade edildi.

'SÜRPRİZ TELEFONU' OBAMA AÇIKLADI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sürpriz bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ABD tarafından dünyaya duyuruldu. 

ABD Başkanı Obama adına yapılan yazılı açıklamada Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi. 

ABD'nin Türkiye ve İsrail ilişkilerine verdiği önemin altını çizen Obama'nın açıklamasında, "Bölgesel barış ve güvenlik açısından Türkiye-İsrail arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesine büyük önem veriyoruz" denildi. 

'DERİN İŞBİRLİĞİ' VURGUSU
Obama açıklamada, "Görüşmenin iki lider arasında bu ve diğer birçok mücadele ve fırsat konusunda daha derin işbirliği sağlayacağından umutluyum" dedi.

EN SON TEMAS VAN DEPREMİNDE
Mavi Marmara saldırısında 9 Türk'ün öldürülmesinin ardından Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkiler donma noktasına gelmişti.

Başbakan Erdoğan ile İsrail Başbakanı Netanyahu arasında en son 2011'deki Van depreminde bir telefon görüşmesi gerçekleşmişti.

Van depreminde Erdoğan'ı arayan Netanyahu, geçmiş olsun dileğinde bulunmuş ve yardım teklifinde bulunmuştu.

Sayfa Yükleniyor...