İsrail'e çocuk mahkum uyarısı

BM, İsrail hapishanelerinde aileleriyle görüştürülmeyen ve avukat olmadan sorgulanan Filistinli çocukların kötü muamele ve işkence riskiyle karşı karşıya olduklarını açıkladı. Bazı çocuk mahkumlar açlık grevine başladı.

28.06.2013 - 10:49

İsrail'e çocuk mahkum uyarısı

Filistinlilere yönelik insan hakları ihlallerini araştıran BM Özel Komitesi'nden yapılan açıklamada, İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan 5 bin Filistinlinin sistemli kötü muameleye maruz kaldıkları belirtildi.

Tutuklulardan 20'sinin kötü koşullar, aileleriyle görüştürülmemeleri ve asılsız suçlamaları protesto etmek için açlık grevinde olduğu da açıklandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Komite Başkanı Büyükelçi Palitha Kohona, Filistinli çocukların gece yarısı evlerinden alındığını, ailelerin kendilerine eşlik etmelerine izin verilmediğini, gözlerinin ve ellerinin bağlanarak götürüldüklerini vurguladı.

İsrail hapishanelerinde yaklaşık 200 çocuğun tutulduğunu belirten Kohona, aileleriyle görüştürülmeyen ve avukat bulundurulmadan sorgulanan çocukların işkence ve kötü muamele riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

ABLUKA FİLİSTİNLİLERİ AYIRDI
Gazze'ye uygulanan ablukanın etkilerini de değerlendiren Kohona, abluka nedeniyle Gazzeli balıkçı ve çiftçilerin gelirlerinin ve üretimlerinin çok düştüğünü dile getirdi.

Ablukanın Filistinlileri birbirinden ayırdığını ve bazı ailelerin yılardır birbirlerini göremediğini vurgulayan Kohona, Filistinlilerin sorunlarının çözümü için uluslararası toplumun İsrail hükümetine baskı yapmasını istedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...