İsrail'e 'İran'ı vurma' mesajı

ABD ve İngiltere'den, "İran'ı vurma kararını biz vereceğiz" diyen İsrail'e, olası bir saldırının akıllıca olmayacağı mesajı gitti.

19.02.2012 - 22:27

İsrail'e 'İran'ı vurma' mesajı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Danilon'un Binyamin Netanyahu ve Ehud Barak ile görüşeceği ziyareti gerçekleştirdiği bir zamanda, İsrail Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Benny Gantz, ülkesinin İran'ı vurma kararını kendisinin alacağı açıklamasında bulunmuştu.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey de, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarla, İsrail'den İran'a saldırmamasını istedi.

İngiliz Yayın Kurumu BBC'ye konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, İsrail'in İran'a saldırmasının ciddi sonuçları olacağını belirterek, olası İsrail saldırısının 'akıllıca bir şey olmayacağını' vurguladı.

Ülkesinin İran'a diplomatik yöntemlerle baskı yapmaya odaklandığını kaydeden Hague, ''İsrail'in İran'a bir askeri saldırı düzenlemesinin şu an için akıllıca bir şey olduğu kanaatinde değilim'' diye konuştu.

Hague, ''Bence İsrail de, dünyadaki diğer herkes gibi, güçlü ekonomik yaptırımlar ve ekonomik baskı uygulamayı ve İran ile müzakereye hazırlıklı olmayı içeren bizim yaklaşımımıza gerçek bir şans tanımalıdır'' dedi.

"İRAN AKILCI BİR OYUNCU"
CNN televizyonuna bugün konuşan ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey de İsrail'in İran'a saldırı düzenleme ve İran'ın nükleer silah geliştirmesini ''muhtemelen bir kaç yıl geciktirme yeteneğine sahip olduğunu, buna karşın bazı hedeflerin büyük bir olasılıkla İsrail'in erişebileceğinin ötesinde olduğunu'' söyledi.

Dempsey, İsrail'in İran'a yönelik saldırısının bu ülkenin, Amerikan güçlerinin üslendiği Basra Körfezi veya Afganistan'daki ABD hedeflerine yönelik misillemede bulunmasına yol açmasından kaygı duyduğunu ifade ederek; ''Bizim boğuştuğumuz sorun budur ve bunun sebebi de bu noktada İran'a saldırı düzenlemenin akıllıca olmadığı kanaatinde olmamızdır'' dedi.

İran'ı 'akılcı bir oyuncu' olarak tanımlayan Dempsey, İran'a yönelik uluslararası yaptırımların etkisini göstermeye başladığına inandığını söyledi. Dempsey, ''Bu nedenle bence biz şu an takip ettiğimiz yolun bu noktadaki en akla uygun yol olduğu kanısındayız'' dedi.

Dempsey, İsrail'in İran'a saldırmaktan caydırılabileceğine inanıp inanmadığı'' şeklindeki bir soruya da ''İsrail'in, şu zamanda İran'a saldırmanın istikrarı bozacağına ve kendi uzun dönemli amaçlarını yerine getirmeyeceğine ilişkin bizim kaygılarımızı anladıklarına eminim. Ancak İsrail'in de kendi ulusal çıkarlarının bulunduğunu anlıyorum'' diye konuştu.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) heyeti, İran'ın nükleer programı konusunda yetkililerle temasta bulunmak üzere Tahran'a gitti.

İran'a bir aydan daha az bir süre içinde ikinci kez giden UAEK üst düzey yetkilisi Herman Nackaerts, hareketinden önce Viyana havaalanında ziyareti konusunda basına açıklamada bulundu.

Nükleer silahlar konusunda gizli çalışmalar yaptığı şüphesi konusunda İranlı yetkililerle yapacakları görüşmede ilerleme kaydetmeyi ümit ettiğini belirten Nackaerts'in kelimelerini dikkatle seçmesi, toplantının başarılı geçmesi konusundaki beklentilerinin az olduğu şeklinde yorumlandı.

Görüşmeler konusunda ümitleri artırmaktan kaçınma kaygısıyla sözlerini sürdüren Nackaerts, ''Önemli olan bu ziyaretten sonra somut sonuçlar elde edebileceğiz ve en yüksek önceliği olan konu kuşkusuz ki İran'ın nükleer programının olası askeri boyutları olarak kalmayı sürdürüyor. Bu, elbette ki zaman alabilecek karmaşık bir konu, ancak görüşmenin yapıcı olacağını ümit ediyoruz'' diye konuştu.

UAEK heyetinin ziyaretinden önce Associated Press haber ajansına konuşan üst düzey diplomatlar, İran'ın Batılı ülkelerin nükleer faaliyetlerine ilişkin baskısını köreltmede güvendiği stratejik ortakları Rusya ve Çin'in, Tahran yönetiminden UAEK heyetiyle işbirliği yapmasını istediklerini söyledi.

Adı gizli kalmak koşuluyla konuşan üst düzey diplomatlardan biri, Moskova ve Pekin yönetimlerinin İran'ı ikna etmek amacıyla ''çok üst düzeyde bir diplomasi yürüttüklerini'' söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...