İsrail parlamentosu Knesset dün tartışmalı bir yasa çıkardı. Kabul edilen yasaya göre; “İsrail'e ve işgal altındaki Filistin topraklarında kurulu Yahudi yerleşim birimlerine boykot çağrısı yapanlara cezai yaptırım getiriliyor”. Yasa uyarınca İsrail vatandaşları, İsrail'in ya da İsrail kontrolü altındaki bölgelerin ekonomik ya da kültürel yönden boykot edilmesini talep edenlere karşı tazminat davası açma hakkına sahip olacak.

Parlamentoda hararetli bir tartışmadan sonra geçirilen yasa ayrıca, İsrail hükümetini bu tip boykotlara iştirak eden şirketlerle iş yapmaktan men ediyor.

Filistinli görüşmeci Saib Erekat, Yahudi yerleşimlerinden gelen ürünlerin boykot edilmesini yasalara aykırı ilan eden İsrail hükümetinin, iki devletli çözüm planına da bağlı olmadığı mesajını açık ve net biçimde verdiğini söyledi.

'YASANIN HEDEFİ İSRAİL VATANDAŞLARI'
İktidardaki Likud Partisi'nden Zeev Elkin, ''İsrail, Arap ülkelerinin boykotlarına yıllardır alışmış bir ülke, ama bu sefer üzerinde durduğumuz konu İsrail vatandaşlarının yürüttüğü boykotlar'' diyerek yasanın asıl hedefinin kendi vatandaşları olduğunu belirtti. Daily Telegraph, bu sözlerin muhatabının Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerinden gelen ürünleri boykot eden İsrail soluna ait kişiler olduğunu belirtti.

Gazete, boykot yasasını demokratik bulmayanların bugün derhal İsrail Yüksek Mahkemesi'ne başvurarak feshedilmesi talebinde bulunmalarının olası olduğu yorumunda bulundu. Gazete, oylamadan önce Knesset'in hukuk danışmanı Eyal Yinon'un hükümetin önerisinin ''yasallığının sınırında gezindiği'' yorumunu yaptığını yazdı.

'İSRAİL İÇİN UTANÇ VERİCİ'
Konuyla ilgili haberde, sol kanat muhalefet partisi Meretz üyesi İlan Gilon'un, ''Bu yasa İsrail demokrasisi adına utanç vericidir'' sözlerine yer verildi. Gazete, boykot yasasının destekçilerinin ise İsrail'in meşruiyetini sorgulayanlara karşı konum alınması gerektiğini düşündüklerini yazdı.

Independent gazetesi ise boykot yasağını İsrailli şahinlerin bir eseri olarak değerlendirdi. Gazete, bir grup İsrailli sanatçının, Batı Şeria'da yer alan Ariel yerleşim birimindeki yeni bir kültür merkezine gitmeyi reddetmeleri ardından, boykot tartışmasının İsrail kamuoyunda iyice alevlendiğini hatırlattı.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Filistin topraklarında şu an 100'ü aşkın yerleşim biriminde yaklaşık 300 bin İsrailli yaşamakta.