İsrail'i kurtarayım derken çaresizleri oynadı

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Ashton'ın sözcüsü İsrail'i kanlı baskında temize çıkarmaya çalıştı ancak gazetecilerin soruları karşısında sustu kaldı.

01.06.2010 - 15:48

Avrupa Birliği Komisyonu'nun günlük olağan basın toplantısında AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın sözcüsü John Clancy zor durumlara düştü.

İsrail'i sivil katliamdan temize çıkarmaya çalışan Ashton'ı savunmak zorunda kalan sözcü Clancy, Avrupalı gazetecilerin iyi hazırlanmış soruları karşısında bunun mümkün olmadığını anlayınca daha çok sessiz kalmayı tercih etti.

"Ashton, İsrail devleti tarafından alenen işlenen cinayeti eleştirmek için üzüntü duyduğunu belirtmekten başka kelime kullanamaz mı?" diye soran gazeteci, İsrail saldırısının ardından Ashton'ın yaptığı açıklamada sadece endişesini belirterek gayrimeşru katliamı kınamaktan kaçındığını hatırlattı. Bunun üzerine sözcü Clancy, "Bence Ashton endişe ve üzüntüsünü açıkça dile getirdi. Ekleyebileceğim bir şey yok" dedi.

"Uluslararası sularda AB vatandaşlarını taşıyan sivil bir gemiye askeri bir saldırı yapıldığını doğrulayabilip doğrulamayacağı ve eğer yapıldıysa bunun uluslararası hukuka uygun olup olmadığı" sorulan Clancy, "Bu çok ilginç soruyu doğrulamanın kendi görevi olmadığını, BM Güvenlik Konseyinin talep ettiği soruşturmanın beklenmesini" söylemekle yetindi.

KUZUYU KURDA TESLİM ETMİYOR MUSUNUZ?
Bir başka gazeteci, Ashton'ın uluslararası sulardaki saldırıyla ilgili olarak İsrail makamlarından soruşturma talep etmesini hatırlattı ve "İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'dan soruşturma talep etmek, kuzuyu kurda teslim etmek değil mi?" diye sordu.

AB büyükelçilerinin daha sonra aldığı kararda ve BM Güvenlik Konseyi kararında tarafsız soruşturma talep edildiğini hatırlatan gazeteci, Ashton'ın hala İsrail makamlarından soruşturma bekleyip beklemediğini öğrenmek istedi.

Sözcü Clancy, Ashton'ın ilk açıklamasında İsrail'den olayla ilgili araştırma yaparak kendilerine bilgi vermesini istediğini ve uluslararası soruşturmaya destek verdiğini belirtse de artan sorular üzerine çaresizce sustu.

Ashton, dün sabah Varşova'da Lieberman'la telefon konuşmasının ardında yaptığı açıklamada, yaşanan trajedi nedeniyle en derin endişelerini bildirdiğini ve İsrail'in derhal soruşturma yapması gerektiğini söylemişti.

Dün daha sonra Brüksel'de toplanan AB büyükelçileri, Ashton'ın aksine, gemilerde yüksek sayıda ölüme yol açan şiddet kullanımını kınayarak derhal, tam ve tarafsız soruşturma talep etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...