'İsrail'i yerle bir ederiz'

ABD Başkanı Obama'nın İsrail ziyareti devam ederken İran dini lideri Hamaney'den sert açıklamalar geldi. 'Bir hata yapması durumunda İsrail'i yerle bir edeceklerini söyleyen Hamaney, "Düşman denilince aklımıza ABD geliyor" diye konuştu.

Anadolu Ajansı 21.03.2013 - 23:47

'İsrail'i yerle bir ederiz'

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail için "Bir hata yapacak olurlarsa İran, Tel Aviv ve Hayfa'yı yerle bir edecek" dedi.

Ayetullah Hamaney, İran'da yeni yılın başlaması dolayısıyla Meşhed'de halka hitaben yaptığı konuşmada, ABD ile ilişkiler, İsrail'in tehditleri, nükleer müzakereler ve İran'a yönelik uluslararası yaptırımlar gibi konularda açıklamalarda bulundu.

Hamaney, İran'ın nükleer silah edinmesi konusundaki endişesini sık sık dile getiren ve bunun önlenmesi için askeri yaptırımları öne süren İsrail ile ilgili olarak, "Siyonist rejim, düşmanlarımız arasında yer alacak çapta ve ölçekte değil. Onlar, bir hata yapacak olurlarsa İran, Tel Aviv ve Hayfa'yı yerle bir edecek" diye konuştu.

İran'ın dini lideri, ülkesine yönelik düşmanlıkların merkezinde ABD'nin olduğunu, İngiltere'nin de tamamlayıcı rol üstlendiğini söyledi.

YAPTIRIMLAR FIRSATA DÖNÜŞTÜ
Düşmanların, İran'a yönelik yaptırımları "Felç edici" olarak tanımladığına ve bu amaca ulaşmak için de her yola başvurduğuna değinen Hamaney, iç dinamiklerin harekete geçmesiyle yaptırımların etkisinin azaltılarak bir fırsata dönüştürüldüğünü kaydetti.

'ABD SAMİMİ DEĞİL'
Hamaney, ABD'nin İran ile müzakere talebinde samimi olmadığını yineleyerek, "ABD'nin asıl amacı dünya kamuoyunu aldatmaktır" dedi. Amerikalıların kendi görüşlerini kabul ettirmeyi müzakere olarak gördüğünü belirten Hamaney, mantık ve samimiyetten uzak bir müzakereyi reddettiklerini söyledi.

ÇÖZÜM YOLUNU AÇIKLADI
"ABD, İran halkına olan düşmanlığından vazgeçsin, çözüm yolu budur" diyen Hamaney, Washington yönetiminin 1979'daki İslam Devrimi'nden beri sürdürdüğü düşmanca politikaların bundan sonra da yenilgiye uğrayacağını bildirdi.

'DÜŞMAN DEYİNCE AKLIMIZA ABD GELİYOR'
Ayetullah Hamaney, "İran halkına karşı komplo ve düşmanlıkların merkezinde ABD var. Aradan geçen 34 yıla rağmen düşman denildiğinde halkımızın aklına ABD geliyor" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...