İsrail'in Arap şehrinde sağcı yürüyüş

İsrailli aşırı sağcı bir grup, ülkenin en büyük Arap nüfusa sahip kentlerinden Umm El Fehm'e yürüyüş yaptı.

Anadolu Ajansı 24.03.2009 - 12:50

Aralarında, İsrail'in en tanınmış aşırı sağcılarının ve yasaklanmış Kah örgütünden isimlerin de bulunduğu bir grup aşırı sağcı, ülkenin en büyük Arap nüfusa sahip kentlerinden olan Umm El Fehm'e, yoğun polis kordonu altında yürüyüş yaptı.

Yaklaşık bir saat süren yürüyüş sırasında, aşırı sağ eylemcileri yürüyüş güzergahında bekleyen İsrailli Araplar ve onlara destek için kente gelen sol eylemcilerle polis arasında şiddet olayları meydana geldi. Olaylarda, aralarında İsrail parlamentosunun sol partilerinden Meretz milletvekili İlan Ghilon ve 3 polisin de bulunduğu 28 kişi yaralandı. Polis, Araplardan 3'ünü gözaltına aldı.

Aşırı sağcılar ellerinde İsrail bayrakları ile kentin girişine doğru giderken, İsrailli Araplar da ellerinde Filistin bayraklarıyla yürüyüşçülerin güzergahı çevresinde bekledi. Bazı Araplar da ellerine ayakkabılar alarak, yürüyüşçüler için evlerin damlarında bekledi. Onlarca sol eylemci ise aşırı sağcıları protesto etmek ve kentin Arap sakinlerine destek vermek amacıyla sabah saatlerinde kente geldi.

Kentin Arap sakinleri ile aşırı sağcılar arasındaki çatışmaları önlemek için şehir içinde ve çevresinde 2500 polis görevlendirilirken, güvenlik güçleri, ellerinde Filistin bayrakları ile bekleyen kentin Arap sakinlerinden, dağılmalarını istedi.

Kent girişindeki bu gerginlik sırasında, aşırı sağcıların yürüyüşü de tamamlandı ve gelenler, otobüslerle bölgeden ayrıldı.

Umm El Fehm'de yaklaşık 150 bin İsrailli Arap yaşıyor. Yürüyüşe tepki olarak bugün kentte bir günlük genel grev ilan edildi ve iş yerleri, okullar, kamu binaları kapatıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...