Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, İsrail'in düşürdüğü insansız keşif uçağını kendilerinin gönderdiğini açıkladı.

Nasrallah, El-Menar kanalında yaptığı konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Uçağın 'düşman' hava savunmasını delerek girdiği Filistin'de düşürüldüğünü kaydeden Hizbullah lideri şunları söyledi:

''Hizbullah, Lübnan'dan İsrail istikametine doğru gelişmiş keşif uçağı gönderdi. Uçak deniz üzerinde yüzlerce kilometre uçtuktan sonra düşmanın hava savunma sistemini delerek Filistin'e girdi.

Önemli noktalar üzerinde bir süre uçuş yaptıktan sonra da fark edilerek düşürüldü. Keşif uçağı operasyonuyla, Lübnan'daki direnişin çok önemli ve tarihi bir operasyonuyla karşı karşıyayız.''

İsrail askeri yetkilileri, tanımlanayan bir insansız hava aracını düşürdüklerini ve konuyla ilgili araştırmaların devam ettiğini açıklamıştı.

Savunma Bakanı Ehud Barak ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada ''olayı çok ciddiye aldıkları'' değerlendirmesinde bulunmuştu.

SURİYELİ MUHALİFLERE YALANLAMA
Nasrallah, açıklamalarında Suriyeli muhaliflerin 'Hizbullah Esad güçlerinin yanında savaşıyor' iddialarına da değindi. Muhaliflerin bu iddiasını kesin bir dille yalanlayan Nasrallah, ''Olayların başladığı günden itibaren Suriye muhalefeti, Hizbullah askerlerinin Suriye'de Esed'in askerleriyle beraber savaştığını iddia ediyor, bu yalandır, doğru değildir'' dedi ve ekledi: ''İleride savaşır mıyız, onu Allah bilir.''

Batı istihbaratı ve (ÖSO) ise Suriye'de Hizbullah askerlerinin bulunduğunu ve rejime bağlı orduyla ÖSO'ya karşı savaştıklarını belirtmişlerdi. Hizbullah ise 2 Ekim'de önemli askeri liderlerinden Ali Hüseyin Nasif'i defnetmiş, Lübnan basını onun Hizbullah'ın Suriye'deki operasyonlarında öldüğünü yazmıştı.