İsrail'in, Suriye'yle ilişkilerin normalleştirilmesi için İtalya ve İspanya'dan arabuluculuk yapmalarını istediği ileri sürüldü.

İlişkili Haberler


İsrail'in konuya ilişkin talebinin Başbakan Benyamin Netanyahu tarafından İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'ye ve İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos'a bizzat iletildiği kaydedildi.

İsrail'deki gazetelerden Maariv'in bugünkü sayısında yer alan haber, İtalyan haber ajansı Ansa tarafından da doğrulandı. Ansa, Berlusconi'ye özel olarak iletilen mesajda, İsrail'in herhangi bir ön koşul ileri sürülmemesi durumunda Şam'la müzakereye "ciddi biçimde niyetli" olduğunun belirtildiğini yazdı.

Netanyahu'nun, Şam'la "dolaylı müzakereler" için, Türkiye'yle sonuç alınamamış olan arabulucuk işinin İtalya ve İspanya tarafından üstlenilmesini istediği ifade edildi.

Maariv gazetesinin, İsrail'de radikal sağın liderlerinden biri olan Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın ise Şam yönetimiyle müzakere girişimini baltalamak istediğini yazdığı da kaydedildi.

Netanyahu dün yaptığı açıklamada, Suriye ile bir arabulucu eşliğinde görüşmelere hazır olduğunu açıklamıştı.

Dışişleri Bakanı Lieberman ise dün Suriye'ye gözdağı vermiş, "Suriye savaşa girerse, Esad iktidarı da, ailesini de kaybeder" demişti.