İsrail’le askeri anlaşma Rum meclisinde

Kıbrıs Rum yönetimi Savunma Bakanlığı,  Güney Kıbrıs ile İsrail arasında askeri ve savunma programlarında işbirliği anlaşmasını Rum meclisinin onayına sundu.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.06.2012 - 16:00

İsrail’le askeri anlaşma Rum meclisinde

Rum meclisinin onayına dün sunulan ve bilgilerin karşılıklı korunmasını tesis eden anlaşma, Rum Savunma Bakanı Dimitris İliadis'in Tel Aviv ziyareti sırasında, 9 Ocak 2012'de imzalanmıştı.

Fileleftheros gazetesi, yürürlüğe konulması için Rum meclisi tarafından onanması gereken anlaşmanın içeriğiyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Askeri veya savunma konularında işbirliği ve gizli bilgilerin teatisi. Gizli bilgiler iki taraf arasında, tarafların herhangi bir temsilcisi, memuru veya danışmanı (özel veya kamu) tarafından iletilecek. Taraflardan biri, kendi hükümranlığı dışında gizli bilgiler kullanmak istemesi halinde, böyle bir bilginin iletilmesi veya kullanılması gönderici taraf ile önceden yapılacak eşgüdüme bağlı olması öngörülüyor.

Savunma ve askeri konularda teçhizat ve teknoloji satışı ve teatisi. Anlaşma, askeri ve savunma konularında işbirliği çerçevesinde, gizli bilgilere erişimde güvenlik denetimi ve ortak gizli çalışmaların yapıldığı binalara yerinde ziyaret de öngörüyor.

Bu ziyaretler çerçevesinde, terör eylemleri de dahil olmak üzere, temsilcilerinin güvenliğini tehdit edecek veya tehlikeye sokacak herhangi olası tehdit veya düşmanca hareket, iki taraf arasında paylaşılacak.

ANLAŞMA ULUSLARARASI MAHKEMELERE KAPALI
Anlaşmada, anlaşmazlık çıkması halinde bu anlaşmanın herhangi bir yorumunun hiçbir ulusal veya uluslararası mahkemenin önüne konulmayacağı veya hiçbir ulusal veya uluslararası mevzuata tabi olmadığı açıkça belirtiliyor."

Haberde, Güney Kıbrıs ile İsrail arasında yapılan anlaşmanın, Rum Bakanlar Kurulu'nun 20 Mayıs 2009 tarihinde aldığı, "karşılıklı gizli bilgilerin korunması ve takası konusunda güvenlik anlaşması yapılması maksadıyla gelecekte bu tür anlaşmalar yapılması gereği hasıl olduğunda belirli ülkeler ve herhangi başka bir devletle müzakere edilmesine yönelik karar çerçevesi" içerisinde olduğu belirtildi.

Ayrıca, Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanlığı'nın da İsrail ile yapılan yenilenebilir enerji kaynakları ve konut ve binalarda enerji verimi alanında işbirliği anlaşması da dün Rum meclisinin onayına sunuldu.

Güneşle su ısıtma sistemlerinin fabrikasyon denetimi konusunda bilgi ve deneyim teatisi öngören bu anlaşma, 3 Kasım 2011'de Lefkoşa'nın Rum kesiminde imzalanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...