İsrail'le Hamas takasta anlaşamadı

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, tutuklu değiş-tokuşu konusunda "Hamas'ın zorla kabul ettirmeye çalıştığı koşulları kabul etmeyeceklerini" söyledi.

Anadolu Ajansı 18.03.2009 - 00:45

İsrail'le Hamas takasta anlaşamadı

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, kabine toplantısının ardından, İsrail halkına seslendiği konuşmasında, İsrail devletinin kırmızı çizgileri bulunduğunu ve kendisi dahil, tüm hükümet üyelerinin bu çizgileri geçmeyeceklerini belirtti.

Olmert, 3 yıla yakın süredir Gazze'de tutuklu bulunan İsrailli asker Gilad Şalit ve karşılığında binden fazla Filistinli tutuklunun serbest bırakılması ile ilgili Kahire'deki görüşmelerin dün bir anlaşmaya varılmaksızın sonuçlanmasından Hamas'ı sorumlu tuttu. Olmert, Hamas'ın halihazırdaki şartlarının, görüşmelerin tamamlanması ve Şalit'in geri getirilmesi imkanını önlediğini ifade etti.

Başbakan Olmert, "Hiçbir çabadan kaçınmadık" derken, Hamas'ı da, "insanlık, merhamet ve şereften uzak bir caniler sürüsü" olarak niteledi.

Olmert, kendi Başbakan olduğu sürece, İsrail hükümetinin, görüşmelerde Hamas tarafından zorla kabul ettirilmeye çalışılan koşulları kabul etmeyeceğinin altını çizerken, hiç kimsenin İsrail'i de buna mecbur edemeyeceğini, İsrail'in önerilerinin son derece cömert ve geniş kapsamlı olduğunu söyledi.

Olmert, kabine toplantısında bakanlar kurulu üyelerinin de son Hamas taleplerinin yerine getirilmesinin imkansız olduğu konusunda mutabık olduklarını dile getirdi.

Olmert, İsrail'in Gilad Şalit'i kurtarma konusundaki çabalarına son vermeyeceklerini ve bu konudaki görüşmelerini de devam ettireceklerini kaydetti.

AİLE OLMERT'LE GÖRÜŞTÜ
Kabine toplantısı sonrası, İsrail Başbakanı Olmert'in Kudüs'teki resmi konutunun önünde bir süredir kurdukları çadırda gelişmeleri bekleyen Şalit ailesi de Başbakanlığa davet edilerek, Olmert'le görüştüler.

Toplantı sonunda İsrail Adalet Bakanı Daniel Friedmann, ''Şalit ailesinin derin acısını paylaştıklarını'' belirtip, Başbakan Ehud Olmert'in ''bazı bakanların da onayladığının ötesinde tavizlerde bulunmaya hazır olduğunu, ancak Hamas'ın taleplerinin İsrail'de hiçbir hükümetin kabul edemeyeceğini düşündükleri boyutlara ulaştığını'' söyledi.

Kabine toplantısı sürerken, 200 dolayında askere gitmeyi bekleyen genç, toplantıyı protesto etti.

HAMAS NE DİYOR?
Kahire'deki görüşmelerin sonuca varmaması ile ilgili bir açıklama yapan Hamas liderlerinden Salah El Bardavil ise İsrail'in, görüşmelerin başarısızlığa uğramasıyla ilgili olarak Hamas'ı suçlayıp, manipülasyon yapmaya çalıştığını belirtti.

Bardavil, İsrail'i, Filistinli tutuklulara ait listeyi son anda değiştirmek, bırakılacakların sayısında ve serbest bırakma koşullarında değişikliklere gitmekle suçladı. Bardavil, İsrail'in bazı tutukluları liste dışında bırakma ve bazılarını da Gazze Şeridi veya Batı Şeria'ya salıvermek yerine sürgüne gönderme arayışında olduğunu ifade etti.

Salah El Bardavil, açıklamasında, ''Eğer İsrail, Gazze'deki yıkıcı savaştan sonra veya bu konuyu İsrail'in müstakbel Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun göreve başlamasından önce çözmek için Hamas'ın daha fazla şeyden vazgeçeceğine inanıyorsa, rüya görüyor'' dedi.

İSRAİL MALZEMELERE İZİN VERMEYECEK
Öte yandan, BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Direktörü Karen Ebuzeyd, Batı Şeria'da, Nablus'ta, Balata Mülteci Kampı'na yaptığı ziyaret sırasında, İsrail'in Gilad Şalit serbest bırakılıncaya kadar, Gazze'nin yeniden imarı için gereken malzemelerin bölgeye girişine izin vermeyeceğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...