İsrail'le Trump arasında "Ağlama Duvarı" krizi

ABD Başkanı Donald Trump'ın gelecek hafta yapacağı İsrail ziyareti öncesi iki ülke arasında siyasi bir kriz baş gösterdi. Trump'ın Batı Şeria'daki Ağlama Duvarı'nı ziyaretinde İsrailli yetkililer, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun da Trump'a eşlik etmesini istedi. ABD'li yetkililer ise, "Burası Batı Şeria sizin burada bir yetkiniz yok" cevabını verdi.

NTV Haber 17.05.2017 - 16:41 | Son Güncelleme : 17.05.2017 - 16:42

İsrail'le Trump arasında "Ağlama Duvarı" krizi

ABD Başkanı Donald Trump ilk yurtdışı ziyaretinde önce Suudi Arabistan'ı ardından İsrail'i ziyaret edecek.

Trump İsrail ziyareti sırasında Batı Şeria'da bulunan Ağlama Duvarı'na da gidecek ve böylelikle Ağlama Duvarı'nı ziyaret eden ilk ABD Başkanı olacak.

Trump'ın İsrail'e gidişi öncesi ABD'li ve İsrailli yetkililer ayrıntıları konuşmak için Ağlama Duvarı'nı birlikte ziyaret etti. İsrail ekibi Başbakan Netanyahu'nun da Trump'a Ağlama Duvarı'nda eşlik etmesini istedi. Ancak ABD'li yetkililer, İsraillilerin bu talebini reddetti.

İsrail medyasına göre, ABD ekibinden birisi İsrailli yetkililere, "Siz neden bahsediyorsunuz, bu sizi ilgilendirmez. Burası sizin sorumluluğunuz da bile değil. Sizin bölgeniz değil. Burası Batı Şeria'nın bir parçası" dedi.

İsrail Başbakanlık ofisi bu açıklamanın şokla karşılandığını ve bunun Başkan Trump'ın İsrail politikasıyla çeliştiğini vurguladı. İsrail, ABD'li yetkililerden açıklama beklediğini belirtti. Beyaz Saray sözcüsü Michael Short ise, "Bu yaşananlar ABD'nin ve Başkan'ın pozisyonunu yansıtmıyor" diyerek olayın münferit olduğuna vurgu yaptı.

Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisine Ağlama Duvarı'nın nerede olduğuna dair sorulara yanıt vermekten kaçınarak bunun politik bir karar olduğunu söylemekle yetindi.

1967 yılında 6 Gün Savaşı olarak bilinen Arap-İsrail savaşı sonunda Kudüs'ün doğu yakası İsrail tarafından işgal edilmişti. 1980 yılında da İsrail Ağlama Duvarı'nın içinde bulunduğu Doğu Kudüs'ü ilhak ettiğini açıklamıştı.

Ancak İsrail'in bu yaklaşımı uluslararası camiada kabul görmüyor.

Sayfa Yükleniyor...