İsrail'in Mavi Marmara'ya yönelik operasyonu dünya basınında yankılanmaya devam ediyor.

İlişkili Haberler


İngiliz Financial Times gazetesi, İsrail ordusu içinde artan eleştirilere dikkat çekti.

Financial Times, dün İsrail gazetelerinde mektupları yayınlanan deniz kuvvetlerinde görevli 10 yedek subayın yardım konvoyuna yönelik saldırıyı, "askeri ve siyasi bir felaket" diye nitelediğini yazdı. Askerler, bağımsız soruşturma yolundaki çağrılara da destek verdi.

Askerlerin İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Ehud Barak'a yolladığı mektupta şu ifadeler yer aldı:

"Biz operasyonun askeri ve siyasi bir felaket ile sonuçlandığına inanıyoruz. Burada bir istihbarat veya halkla ilişkiler hatası olduğu iddialarına katılmıyoruz. Operasyon başından başarısız olmaya mahkumdu. En çok da, felaketin sorumluluğunun hemen filonun organizatörlerine yüklenmesini protesto ediyoruz. Bu felaketin sorumlusu komuta kademesi ve operasyona karar verenlerdir. Biz bunu profesyonelliğe, ahlaka ve insan hayatına karşı buluyoruz.

Askerler, komandoların tehlikeye atılmasını da eleştirdi.

ABLUKANIN KALKACAĞINDAN UMUTLULAR
Financial Times diğer yandan Gazzelilerin ablukanın kaldırılacağı yolundaki inançlarının da giderek artmakta olduğuna işaret ediyor. Gazetenin Gazze'deki muhabiri Tobias Buck, bu iyimser bakışın özellikle Hamas'ın lider kadrosunda gözlendiğini aktarıyor.

Hamas'ın dışişleri bakan yardımcısı Ahmed Yusuf, "Biz bunun, İsrail yaptırımlarının sonunun başlangıcı olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

Yusuf, "İsrail, herkesin ırk ayrımcılığının yanlış olduğuna inandığı seksenli yıllarda aynı Güney Afrika'nın yaptığı gibi kendi kendisini tecrit ediyor" yorumunu yaptı.