İsrailli haham: Barışı Erdoğan sağlayacak

İsrailli barış gönüllüsü haham Menahem Froman, Başbakan Erdoğan'ın Ortadoğu'da barışı sağlayacağına inandığını söyledi.

Anadolu Ajansı 29.12.2010 - 13:33

Ortadoğu'da barış çabaları çerçevesinde daha önce Türkiye'ye giderek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen İsrailli barış gönüllüsü Haham Menahem Froman, "ancak ve ancak Erdoğan'ın arabuluculuğunun" bölgede barışı sağlayabileceğine inanıyor.

Batı Şeria'nın El Halil kenti yakınındaki Tekoa yerleşiminin hahamı, dinler arası diyalog ve barış çabalarının bilinen isimlerinden 65 yaşındaki Haham Froman, yakalandığı kanser hastalığı için kemoterapi gördüğü Kudüs'ün Şaare Zedek hastanesinde konuştu.

Başbakan Erdoğan'ı ziyaretinde, Türkiye-İsrail ilişkilerinin yanı sıra Filistinliler arasında iç barışın sağlanması, ayrıca İsrail-Filistin ve aynı zamanda İsrail-Suriye ilişkilerinin nasıl iyileştirilebileceği konusunda "bir başlangıç yaptıklarını" ifade eden Froman, bir daha Erdoğan ile görüşme fırsatı bulması halinde, bu kez yanına Hamas ve El Fetih'ten de birer temsilci olacağını söyledi.

Haham Froman, böyle bir toplantının yakın zamanda olmasını umut ettiğini ve bu toplantıya İsrail hahambaşlarından birisinin de geleceğini ifade ederek, "Son isteğim, Ortadoğu'da barışın sağlanması için Erdoğan ile bir kez daha bir araya gelmek. Barışı kendi ülkem ve Filistinli komşularımız için istiyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan'a Ortadoğu'da barışı gerçekleştirmesi "vasiyetinde" bulunan Haham Froman, "Erdoğan iyi bir insan. Umarım isteğimi kırmaz. İnşallah Ortadoğu barışına da yardımcı olacak. Ancak ve ancak Erdoğan'ın arabuluculuğu bizi bölgede barışa götürür" ifadelerini kullandı.

Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzelmesi için İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun geçen Mayıs ayının sonunda İsrail donanmasının Mavi Marmara gemisine düzenlediği, 9 Türk'ün öldüğü baskın nedeniyle Türkiye'den özür dilemesi gerektiğini belirten Froman, ortada öldürülen kişiler bulunurken, Netanyahu'nun neden özür dilememekte direndiği yolundaki bir soruya şu cevabı verdi:

"Askerleri zor durumda bırakmak, kırmak istemiyor. Ama Türkiye tarafından bir yol açılırsa, o zaman Netanyahu da bir formül bulacaktır. Askerlere de 'Burada barış ışığı görüyorum' diyebilecektir. Sonuçta (İsrail Savunma Bakanı Ehud) Barak'ı da tanıyorum. Türkiye'yi ve Türk askerini en iyi bilen,Türkiye'yi kaybetmek istemeyen bir kişidir. Tüm bu niyetler arasında sadece bir şey eksik, bir başlangıç, kıvılcım... Bunu da yapmak Erdoğan'a düşüyor."

Haham, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın açıklamalarıyla ilgili olarak da, Lieberman'ın hükümetin içinde muhalif durumda olduğuna dikkati çekti. Netanyahu'nun, Lieberman'ın söylediklerinin sorumluluğunu üstlenmediğini belirten Froman, İsrail Başbakanının hükümetin parçalanmasını önlemek amacıyla kendisini bu görevde tuttuğu görüşünü dile getirdi.

Haham Froman, beş ay kadar önce kendisini halsiz hissetmeye başladığında bünyesini güçlendirmek için bir diyetisyenden yardım aldığını, bunun sonuç vermemesi üzerine yaptırdığı tetkikler üzerine kalın bağırsak kanseri olduğunun ortaya çıktığını anlattı.

Doktorlarının ameliyata yanaşmayarak kemoterapi uyguladıkları Haham, "Moralim iyi. Herkes benim için dua ediyor. Buradakiler, Filistinliler, Türkiye'deki dostlarım; inşallah Allah bunları görüp doktorların ne dediklerini dinlemez. Museviler de şöyle bir şey var: Son isteğin yerine gelmeden Allah ömrünü sonlandırmaz derler" dedi.

Haham Menahem Froman, "Erdoğan'ın da kendisi için dua edeceğini bildiğini" sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...