İsrail’de insan hakları savunucuları, ordu ve hükümet yetkililerinin savaş suçu işledikleri gerekçesiyle tutuklanması için bir internet sitesi kurdu. “Www. wanted.org.il” adersinde bu kişilerin Lahey’deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’ne teslim edilmesi çağrısında bulunuluyor.

Sitede, başbakan Ehud Olmert, Savunma Bakanı Ehud Barak, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi’nin de aralarında bulunduğu İsrail hükümet ve askeri yetkililerinin işledikleri iddia edilen savaş suçlarıyla ilgili bilgi veriliyor. Bu kişilerin tutuklanması talep ediliyor. Bu kişileri İsrail dışında görenlerden Lahey’deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesin’e başvurmaları isteniyor.

Yurtdışında tanınmalarına yardımcı olmak için savaş suçu işlemekle itham edilen kişilerin, fiziksel özellikleriyle ilgili de bilgi veriliyor.

Ancak israil Savaş Suçları Mahkemesi’ni tanımadığı için, bu kişilerin Lahey’e gönderilmesi mümkün gözükmüyor.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’nin bu hafta Brüksel’e gerçekleştirdiği ziyaret öncesinde bir grup Belçika vatandaşı, Livni’nin savaş suçu işlediği gerekçesiyle tutuklanmasını isteyerek mahkemeye başvurdu.

Belçika yasaları ise üst düzey görev yapan yabancı yetkilililerin tutuklanmasına olanak tanımıyor.