İstanköy'de 'araziler zorla Yunanlaştırılıyor' iddiası

İstanköy'de (Kos Adası) Türk vakıflarına ait 72 dönümlük iki arazi için alınan 'sadece Yunanlara' satış ve hibe kararı tartışma yarattı. Türk dernekleri arazilerin 'zorla Yunanlaştırıldığını' ileri sürüyor.

ntv.com.tr 18.01.2019 - 09:11

İstanköy'de 'araziler zorla Yunanlaştırılıyor' iddiası

Bodrum Yarımadası'nın karşısında bulunan Kos Adası'ndaki (İstanköy) Türk-Müslüman vakıflarına ait 34 dönümlük bir arazinin satışına, 38 dönümlük bir başka vakıf malının da hastane yapılması amacıyla düşük bir bedelle hibe edilmesine karar verildi.

Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Kaymakçı, Yunan hükümetinin bu kararına tepki gösterdi.

Hürriyet gazetesinden Sevil Erkuş'un haberine göre Kaymakçı, İstanköy'deki Türk-Müslüman vakıf mallarının baskıyla ve zorla sattırıldığını iddia etti. Kaymakçı, açık artırmaya katılım için Yunan vatandaşı olma şartı getirildiğini söyledi.

İstanköy'deki Vakıf İdaresi Yönetim Kurulu'nun seçilmiş değil Yunan hükümeti tarafından atandığını hatırlatan Kaymakçı, taşınmazların satış gerekçesi olarak fazla sayıda personel alımı sonucu artan masraflar ve vakıf arazilerinin vergi borçlarının gerekçe gösterildiğini söyledi.

Yunanistan anayasasına göre dini vakıflardan vergi alınmamasına rağmen Türk-Müslüman vakıflardan vergi alındığını belirten Kaymakçı, "Yunanistan, 1947'den beri değişik yöntemlerle bu malların elden çıkarılması için her türlü baskıyı yapıyor. Amacı bizim kimliğimizi yok etmek. Örneğin Rodos'taki Süleymaniye Medresesi'nin yıkım kararını durdurmayı başardık. Geçen sene Ege Üniversitesi'ne devrettiler" dedi.

Kaymakçı, "Vakıf mallarının alınamaz, satılamaz, mülk edilemez ve miras olarak taksime dilemez" olduğunu vurgularken, 31 Ocak'ta yapılacak satışın iptal edilmesi için çalışılıyor. 

VİDEO: YUNAN ADASI KALİMNOS'UN TALİHİ, TIRMANIŞ SPORUYLA DEĞİŞTİ

Sayfa Yükleniyor...