İşte Almanya'nın 'sat' dediği Yunan adaları

Alman politikacıların Yunanistan’a krizden çıkış için yaptığı “adalarınızı satın” önerisi Papendreu Hükümeti tarafından rağbet görmedi. Ancak krizden sonra satılık Yunan adaları emlak piyasası canlandı.

Haberler 05.03.2010 - 22:00

İşte Almanya'nın 'sat' dediği Yunan adaları

İflasın eşiğine gelen ekonomisiyle Yunanistan, haftalardır dünya gündeminin üst sıralarını işgal ediyor. Avrupa Birliği’nin ya da IMF’nin yardım edip etmeyeceği sürekli spekülasyonlara malzeme sağlarken, zaman zaman ilginç ve tartışmalı öneriler de gündeme gelebiliyor.


“Yunanlar, adalarınızı satın” başlığıyla Alman Bild gazetesinde yayınlanan haber bu tartışmalı önerilere son örnek oldu. Yunanistan’ı hiç de hoşnut etmeyen bu önerinin sahibi Almanya’da iktidar ortağı olan Hür Demokrat Parti’nin bazı üyeleri.

Partinin maliye uzmanı Frank Schaeffler’e göre, "Yunan devleti, firmalara yoğun şekilde iştirak etmekten kaçınmalı ve arsaları, örneğin kimsenin yaşamadığı adaları satmalı"... Bu öneri, satılık özel adaların son yıllarda artan bir pazar haline dönüşmesiyle birlikte gündeme geldi. Sadece adaların satılmasında uzmanlaşmış emlak siteleri bile kuruldu.

Bunlardan birisi ‘Private Islands Online’ adındaki emlak sitesi. Sitede farklı bütçelere göre satılık ada var. Örneğin Panama’nın başkenti Panama City’ye 40 dakika mesafede 3 dekarlık bir adaya 30 bin dolara sahip olunabilir. Ya da eğer 240 milyon Euro’yu gözden çıkaranlar, Portekiz’in başkenti Lizbon’un 300 metre açığında 480 hektar büyüklüğünde bir adaya sahip olabilirler.

YUNANİSTAN'IN 3 BİN 54 ADASI VAR
Yunanistan 3 bin 54 adaya sahip ve bu adaların sadece 87’sinde insan yerleşimi var. 3 bin adanın önemli bölümü ise kamuya ait. Yunan Devleri’nin krizden çıkış için adaları satmasına pek ihtimal verilmiyor ama söylentiler bile piyasanın canlanmasına yetti.

Yunan turizmci Leonidas Babanis’a göre yaşananlar piyasaya dikkat çekmek için iyi bir zaman olduğu anlamına geliyor. Piyasayı yakından takip edenler Yunan adalarını ‘maliyete değer’ olarak tanımlıyor. Yani 2 milyon dolara 12 hektarlık bir ada bulabilmek mümkün.

EN UCUZU 1.2 MİLYON EURO
1975’ten bu yana 2 binden fazla ada satan Alman vatandaşı Ferhat Vladi, elinde 5 tane satılık Yunan adası olduğu belirtti. En ucuzu Corinth Körfezi’ne 1.5 mil açıkta bulunan ve 1 hektarlık yüzölçümüne sahip olan adaya biçilen fiyat 1.2 milyon Euro.

Adaların maliyetini belirleyen farklı etmenler var. Elbette adanın büyüklüğü önemli bir faktör. Ancak adanın bulunduğu yer de en az büyüklüğü kadar önemli. Adalarda yaşamada karşılaşacak en önemli sorun tatlı su. Eğer kendi mavnanız yoksa, adaya su ve erzak taşımanın maliyeti ayda 30 bin Euro’ya kadar çıkabiliyor.

SATILIK ADA İLANLARI:
İşte emlak sitelerinde yer alan birkaç satılık Yunan adası ilanı:

St. Thomas Adası: Atina’ya 45 dakika mesafede, 120 hektar... Biçilen fiyat 15 milyon Euro.

St. Thomas adası St. Thomas adası

St. Athanasios Adası: Corinth Körfezi’nde, Itea şehrine 1.5 mil uzaklıkta yer alan 1 hektarlık adaya bir buçuk milyon Euro isteniyor.

İyon Denizi’nde bir ada: Özel bir adı olmadığı için kataloglarda ‘İyon Denizi’nde bir ada’ adıyla kayıtlı olan ada, Vathy kentine yakın olarak tarif ediliyor. Yaklaşık 14 hektar büyüklüğündeki adanın satş fiyatı 1 milyon 170 bin Euro.

Amorgos Adası: Güney Ege’de yer alan 200 hektarlık adanın satış fiyatı 6 milyon 100 bin Euro.

Diapori Adası: Atina’ya 20 dakika mesafedeki 90 hektarlık ada, diğer pek çok ada gibi çorak değil. Pek çok düz alanın bulunduğu adanın golf tesisi için uygun olduğu belirtiliyor. Diapori Adası’na sahip olmak isteyen kişi 12 milyon Euro’yu gözden çıkarmak zorunda.

Diapori Adası Diapori Adası

Ligia Adası: Ege Denizi’nde büyükçe bir ada olan Ithaki Adası’na 50 metre uzaklıktaki Ligia Adası en uygun fiyatlı adalardan biri. 12 hektarlık ada için 800 bin dolar fiyat biçilmiş.

Bu adalar dışında fiyat biçilmemiş, dolayısıyla pazarlığa açık pek çok adanın da var olduğunu belirtmek gerekiyor.

BU DA SATILIK TÜRK ADASI
Satılık Yunan adalarının büyük bölümü Güney Ege ya da İyon Denizi’nde yer alıyor. Türkiye’ye yakın adalar ise güvenlik gerekçesiyle satılık değil. Ancak Ege Denizi’nde kıyıya yakın satılık Türk adaları da var. Örneğin Ayvalık kıyısına bir buçuk mil mesfede 10 hektar büyüklüğündeki Hasır Adası... Cunda Adası’na komşu bu ada için 5 milyon Euro isteniyor.

Hasır Adası Hasır Adası

5 milyon Euro’yu gözden çıkaranlar bu parayla Bodrum’a 9 mil uzaklıktaki 9 hektar büyüklüğündeki Kıstak Adası’nı satın alabilirler.

Sayfa Yükleniyor...