İspanya'nın sol görüşlü gazetelerinden El Pais, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin Sardunya adasında sahibi olduğu Certosa villasında çekilen ve İtalya'da yasaklanan fotoğrafları bugün yayımladı.

"Berlusconi'nin İtalyanların görmesini istemediği fotoğraflar" başlığıyla birinci sayfadan verilen haberde, Antonello Zappadu tarafından Certosa villasında çekilmiş toplam beş fotoğraf kullanıldı. Fotoğraflar arasında, Berlusconi'nin geçen Noel tatilinde villada verdiği partiden, yanında genç kızların bulunduğu, ayrıca havuzda üstsüz güneşlenen kızların olduğu görüntüler bulunuyor.

Fotoğrafları çeken Zappadu, Roma Savcılığı tarafından "özel hayata saldırı" ve "dolandırıcılığa teşebbüs" ile suçlanmıştı. Zappadu'nun fotoğraf arşivine Mayıs ayında el konulmuş, Berlusconi ile ilgili fotoğrafların İtalya'da yayımlanması yasaklanmıştı.

Silvio Berlusconi ise El Pais gazetesi hakkında tazminat davası açacak.

Berlusconi, El Pais gazetesinin özel yaşamı ihlal suçunu işlediğini savunarak, "O fotoğrafların tümü masumane görüntülerdir. Ancak onları yayımlamak özel yaşamı ihlaldir" dedi.

SİZ KRAVATLA MI YIKANIYORSUNUZ!
Berlusconi, bugün bir radyoya yaptığı açıklamada, El Pais'de yayımlanan fotoğraflarla ilgili olarak, "Fotoğraflarda, konuklara tahsis edilmiş bir evin içinde jakuzide yıkanmakta olan insanlar görülüyor. Öyle bir ortamda özgürce davranmaları normaldir. Ama uzaktan teleobjektiflerle insanları o vaziyette görüntülemek tam bir skandaldır" diye konuştu.

Berlusconi, kendisine konukların çıplak olduklarının hatırlatılmasına karşılık ise "Siz ceket ve kravatla mı yıkanıyorsunuz" diye karşılık verdi.

Berlusconi'nin avukatı Niccolo Ghedini ise bugün yaptığı açıklamada, "İspanya yargısı nezdinde El Pais'e tazminat davası için işlemlere başladık. Bunlar suç işleyerek çekilmiş fotoğraflardır" dedi.

YAYIMLAYANLAR SUÇ İŞLİYOR
Ghedini, El Pais'den alıntı yapanların da suç işlemiş olacaklarını iddia ederek, "İtalyan yargısı yasal olmayan biçimde çekildiği için o fotoğraflara el koyma kararı almıştı. Dolayısıyla bu fotoğrafların dünyanın hiçbir yerinde satılamayacağı açıktır. Fotoğrafları El Pais'e atfen İtalya'da yayımlayanlar da suç işlemiş sayılırlar" diye konuştu.