İşte İran'ın 'ölüm elçisi'

İlk nükleer santralini açan İran, şimdi de İsrail'e uçabilecek kapasitedeki insansız hava aracı 'Kerrar'ı tanıttı. Ahmedinejad, Kerrar'ı 'ölüm elçisi' olarak niteledi.

Haberler 23.08.2010 - 09:45

İşte İran'ın 'ölüm elçisi'

İran, Buşehr’de ilk nükleer reaktörünü faaliyete soktuktan saatler sonra, askeri teknolojisinin son ürünlerini tanıtmaya başladı.

Savunma Sanayi Günü'nde tanıtımı yapılan ve İranlı uzmanlarca geliştirilen silahlar arasında, ülkenin ilk uzun menzilli insansız savaş uçağı da yer aldı.

İran'ın ürettiği ''Kerrar'' adlı uzun menzilli savaş uçağı, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın da katıldığı bir törenle tanıtıldı. Ahmedinejad törende yaptığı konuşmada, Kerrar'ı 'ölüm elçisi' olarak niteledi.

İSMİNİ HZ. ALİ'NİN LAKABINDAN ALIYOR
Kerrar'ın yüksek hız ve irtifada uçabilme, belirlenen hedeflere bomba fırlatabilme özelliklerine sahip olduğu ve menzilinin İsrail'i de kapsayacak ölçüde geniş olduğu belirtildi.

4 metrelik Kerrar (vurucu) insansız hava araçları, ismini Hz. Ali’nin lakabından alıyor.

İran'ın daha önceleri de kısa ve orta menzilli pilotsuz savaş uçakları ürettiği belirtilmişti.

KANATSIZ FÜZE, CASUS UYDU...
İran’ın denemelerine başladığı bir diğer silah da 'Kıyam' (Yükseliş) adlı karadan karaya atılabilen füze. Kanatsız olarak tasarlanan füzenin havada imha edilmesinin zor olduğu iddia ediliyor.

İran önümüzdeki günlerde Seraj ve Zülfikar adlı füze taşıyan iki hücumbot da test edecek.

Ayrıca İran, bu ay ilk casus uydusu ‘Tuluğ’u yörüngeye göndermeyi planlıyor.

Sayfa Yükleniyor...