İşte Türkiye'nin Suriye'ye uygulayacağı yaptırımlar

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye'ye uyguladığı 9 maddelik ekonomik yaptırım paketini açıkladı. Davutoğlu, Suriye'de meşru bir yönetim iktidara gelene kadar bu yaptırımların uygulanacağını söyledi.

30.11.2011 - 10:19

İşte Türkiye'nin Suriye'ye uygulayacağı yaptırımlar

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye'ye ekonomik yaptırımları konusunda bir basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, Suriye'nin üstünde bölgesel ve uluslararası baskının artırılmasının zorunlu hale geldiğini belirterek, bazı önlemler alınmasının Türkiye için de kaçınılmaz hale geldiğini belirtti.

Davutoğlu bu çerçevede Türkiye'nin 9 maddelik yaptırım kararlarını açıkladı.

İşte Türkiye'nin Suriye'ye uygulayacağı yaptırımlar:  

YAPTIRIM ÖNCESİ GÜL VE ERDOĞAN'LA GÖRÜŞME
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye'ye yaptırımaları açıklamadan önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüğünü söyleyerek, Şam'a yaptırım uygulanmasına giden yolu da kısaca özetledi.

Davutoğlu, Esad yönetimi ile reformların bir an önce hayata geçirilmesi için çok kritik görüşmeler yaptıklarını ancak Şam yönetiminin reform yapmak yerine şiddeti tercih ettiğini söyledi.

'AMACIMIZ BÖLGEDE İSTİKRARI SAĞLAMAK'
Davutoğlu, "Suriye yönetimi tavsiyelerimize rağmen, şiddet sarmalı içine girdi. Camileri bombaladı. Ordu kendi halkına silah doğrultarak hergün onlarca insanın öldürülmesine neden oldu. Bu şiddet sarmalı Suriye yönetimine sadece kendi halkını kaybetmesine yol açmamış Türkiye dahil uluslararası toplumun desteğini kaybetmiştir. Tek amacımız bölgemizde istikrarı sağlamaktır. Suriye konusu bölgesel bir sorun haline gelmiştir. Son günlerde Arap Birliği ile birlikte çalışıyoruz. Hiçbir yönetim kendi halkına karşı girdiği mücadeleden galip çıkamaz" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...