İsveç de 'soykırım' dedi

Ermenilerle birlikte Anadolu topraklarındaki birçok azınlığa 'soykırım' yapıldığını iddia eden tasarı, İsveç Parlamentosu'ndan 1 oy farkla geçti. Ankara, büyükelçiyi istişare için geri çağırırken, Başbakan Erdoğan'ın bu ayın 17'sindeki İsveç gezisi de iptal edildi.

11.03.2010 - 19:05

İsveç de 'soykırım' dedi

İsveç Parlamentosu, 1915 Ermeni iddialarının yanı sıra Asurilere, Süryanilere, Keldanilere, Pontus Rumlarına ve diğer Hristiyan azınlıklara karşı 'soykırım' yapıldığını öngören karar tasarısını, bir oy farkla yasalaştırdı.

Çeşitli partilere mensup milletvekillerinin hazırladığı 'soykırım' iddialarının tanınmasını içeren öneri üzerinde yapılan oylamada 130 milletvekili aleyhte, 131 milletvekili lehte oy kullandı.


Parlamentonun Dış İlişkiler Komisyonu'nda 2 Mart 2010'da görüşülen ve reddedilen tasarı, bugün parlamentonun gündemine getirildi. Öneriye destek veren ve karşı çıkan milletvekilleri arasında 6 saate yakın tartışmalar yaşandı.

TÜRKİYE YÜZLEŞMELİ
Öneriye destek veren sol görüşlü Sosyal Demokrat Parti, Sol Parti ve Çevre Partisi'nden milletvekilleri, 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında yaşanan olayların 'soykırım' olduğunu, Türkiye'nin tarihiyle yüzleşmesini ve bunu kabul etmesini savundu.

Sağ parti milletvekillerinden bazıları ise İsveç Meclisinin uluslararası bir mahkeme olmadığını kaydederek, öneriye karşı çıktılar.

TÜRK MİLLETVEKİLİ: ÇÖZÜM GETİRECEK Mİ?
Öneriyle ilgili görüşmeler sırasında bir konuşma yapan Çevre Partisi'nin Türk milletvekili Mehmet Kaplan, ''Önemli olan burada alacağımız karar, bu meseleyi nasıl etkileyecek, soruna çözüm getirecek mi? Olaya olmuş ya da olmamış diye bakmak yerine sonrası ne olacak, ona bakmak önemli.

Türkiye'de şu anda bir taş yuvarlanmaya başladı. Yavaş yavaş artık insanlar görüşlerini açıklayabiliyor. Cesaretle tartışabiliyor. Bu taşı çıkarmamalıyız. Türkiye'de bu gelişmeleri düşünmemiz gerekiyor. Türkiye'deki son gelişmeleri zorlaştırmayalım'' dedi.

Mehmet Kaplan, milletvekillerini tasarı aleyhinde oy kullanmaya çağırdı.

1 OY FARKLA KABUL EDİLDİ
Konuşmalardan sonra oylamaya geçildi. Oylama sonunda 130 ''Hayır'', 131 ''Evet'' oyu kullanıldı, 88 milletvekili ise oylamaya katılmadı.

BÜYÜKELÇİ ANKARA'YA ÇAĞRILDI

Oylama öncesi Ermeni ve Süryaniler, İsveç Parlamentosu önünde toplandı. Oylama öncesi Ermeni ve Süryaniler, İsveç Parlamentosu önünde toplandı.

'Soykırım' kararının hemen ardından, İsveç parlamentosundaki tartışmaları ve oylamaları izleyen Türkiye'nin Stockholm Büyükelçisi Zergun Korutürk, Ankara'ya çağrıldı.

Öte yandan görüşmeler başlamadan önce Meclis önünde Ermenilerle birlikte Türk vatandaşları da toplandı ve meclise girerek genel kuruldaki görüşmeleri ve oylamaları takip ettiler.

BAŞBAKAN'IN GEZİSİ İPTAL
NTV Stockholm Temsilcisi Osman İkiz'in oylamaya ilişkin aktardığı bilgiler ise şöyle:

- Daha önce ifade edildiği gibi, iktidar partilerinin milletvekillerinden bazıları da tasarıya onay verdi.

- 349 üyeli parlamentoda 130'a 131 'evet' kararı çıkmasının nedeni, centilmenlik anlaşmasına dayanıyor. İktidar ve muhalefet açısından bakıldığında, bir taraftan ne kadar milletvekili oylamaya katılmaz ise diğer kesim de aynı sayıda milletvekilini oylamaya sokmuyor.

- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ayın 17'sinde İsveç'e gelmesi bekleniyordu. Bu ziyaretin akibeti de merak konusu. (Başbakanlık Basın Merkezi, 17 Mart 2010 tarihinde gerçekleştirilmesi öngörülen Türkiye-İsveç Zirvesi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ülkeye yapacağı ziyaretin iptal edildiğini açıkladı.)

- Türkiye'nin, AB üyesi ülkeler içinde en iyi ilişki içinde bulunduğu İsveç'in tasarıyı kabul etmesi, ilişkilerin geleceğinin ne olacağı sorularını beraberinde getirdi.

- Buradaki yorumlar, Türkiye'nin kararın ardından sert tepki göstereceği ancak daha sonra eskiye dönüşün olacağı ve ilişkilerin rayına oturacağı şeklinde.

- İsveç'te hükümeti 4 partili koalisyondan oluşuyor. Bu partilerinin grup iderlerinin, milletvekillerini kontrol etmek için çaba harcadıkları ancak bunu başaramadıkları belirtiliyor. Özellikle Hristiyan Demokrat Parti ve liberallerin kontrol edilemediği ifade ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...