NTV

İsveç'te göstericiler polisle çatıştı

Anadolu Ajansı

Dünya

ABD Başkanı Donald Trump'ın vize yasağını savunurken örnek gösterdiği İsveç'te dün gece göstericiler polisle çatıştı. Olaylarda üç kişi yaralandı. Polisin hedef gözeterek ateş ettiği iddia edildi.

İlişkili Haberler

İsveç’in başkenti Stockholm’de göçmenlerin yoğunlukla yaşadığı Rinkeby semtinde dün gece göstericilerle polis arasında çatışma yaşandı. Polise taş atan göstericiler araçları ateşe verdiler. Polis göstericilere ateş açarak karşılık verdi.

Rinkeby semtindeki olaylar dün akşam saatlerinde bir polis ekibinin metro istasyonunda aranan bir kişiyi tutuklamak istemesi sırasında maskeli kişilerin polise taş atarak saldırmasıyla başladı. Meydana gelen kargaşada bir polis kolundan yaralandı.

İlk gelen bilgilerde polisin göstericilere uyarı ateşe açtığı belirtilmesine karşın sonrasında polisten yapılan açıklamada polis ateşinin hedef gözetilerek yapıldığı açıklandı.

Saat 22.00 sıralarında yeniden gösteri yapan eylemciler araçları ateşe vererek, dükkanları yağmaladı. İtfaiye ateşe verilen araçları söndürmek için semte girmekte zorlandı.

Gece yarısından sonra yatışan olaylardan sonra bölgede ve hastanelerde araştırma yapan polis ekipleri, polis ateşiyle yaralanan olmadığını tespit ettiklerini, olaylarda üç kişinin de yaralandığını belirtti.

Polis sözcüsü Lars Byström hedef gözetilerek açılan polis ateşi ile ilgili olarak ‘Polisin hedef gözeterek ateş açması çok ender görülen bir olay. Bu polisin olay anında kendini sıkışmış hissetiğini gösteriyor’’ diye konuştu.

ETİKETLER