İlişkili Haberler

Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan ve 5 bikinili kadının sığınmacılar tarafından cinsel saldırıya uğradığı bildirilen olayın üzerine İsveç’te bir grup polisle birlikte yüzme havuzlarında nöbet tutmaya başladı.

İsveç’in güney doğusunda bulunan Kalmar kentinde huzuru sağlamak için göreve çıkan grubun üyesi Siri Bernhardsson, cinsel saldırı mağdurlarının çoğunun ‘’utanç duydukları için’’ polise gitmediklerine dikkat çekti.

‘’Havuzlarda polise bildirilmeyen vakalar çoğunlukta’’ diyen Bernhardsson, kadın ve erkeklerin ayrı ayrı jakuzilere girmek zorunda kalmalarının 2016 İsveç’inde kabul edilemez bir durum olduğunu belirtti.

Bekçi grubun üyesi Ella Sjoberg
Bekçi grubun üyesi Ella Sjoberg

Bekçi grubunun başka bir üyesi Ella Sjoberg ise, kendisinin de 16 yaşındayken cinsel saldırıya uğradığını ifade etti ve ‘’16 yaşındaki bir kız için erkekler tarafından sıkıştırılıp korkutulmak, buna benzer cinsel saldırıların gün yüzüne çıkmasını engelliyor’’ açıklamasında bulundu.

Kalmar’da son olarak 6000 sığınmacıya ev sahipliği yapılabilmesi için 34 mülteci kampının açıldığı biliniyor.

Daha önce de Almanya’nın Köln kentinde yılbaşı gecesinde 15 kişinin sığınmacılar tarafından cinsel saldırıya uğradığı bildirilmişti.