İsviçre sığınmacılar için referanduma gidiyor

İsviçre'de, aşırı sağcı parti SVP tarafından "ilticacılar ve kaçakçılar için" şeklinde tanımlanan yasanın referanduma gitmesi için gereken imzalar komisyona sunuldu.

Anadolu Ajansı 15.01.2016 - 07:23 | Son Güncelleme : 15.01.2016 - 07:27

İsviçre sığınmacılar için referanduma gidiyor

İsviçre'de sığınmacılarla ilgili referandum süreci, aşırı sağcı SVP partisinin topladığı imzaları komisyona sunmasıyla resmi olarak başladı.

İsviçre sınırındaki sığınmacı şartlarını taşımayan kişilerin ülkeye girişini engellemek ve yasanın kötüye kullanımının önüne geçmek için böyle bir referanduma ihtiyaç duyulduğunu söyleyen SVP Genel Başkanı Toni Brunner, "Bu yasa ilticacılar ve kaçakçılar içindir, yoksa hakikaten iltica durumunda olanlar için böyle bir şey söz konusu değildir" dedi.

Diğer taraftan Ulusal Meclis Üyesi Celine Amaudruz, referanduma sunulacak olan sığınmacıların ülkeye girişlerini daha sıkı kurallara bağlayacak olan yasa hakkında konuştu.

Amaudruz, mahkeme sürecinde olan ilticacıların avukat ücreti ödemekten kurtulacağını ve yargılama süresinin kısalarak 700 günden 140 güne düşeceğini vurgulayarak, "Yeni uygulama ile İsviçre işlerden dolayı üzerine düşen mali yükten de kurtulacak" dedi.

Sayfa Yükleniyor...