NTV

İsviçre'de minareler kazanacak gibi

Dünya

Minare inşasının yasaklanması, hükümetin karşı çıkmasına rağmen gerekli imzaların toplanması sonucu 29 Kasım'da referanduma sunulacak. Öncesinde yapılan bir anket ise halkın yüzde 51'inin rahatsız olmadığını ortaya koydu.

Yapılan bir kamuoyu araştırması, İsviçrelilerin yarıdan biraz fazlasının minare yasağına karşı olduğunu gösterdi.

Federal Demokratik Birlik ve İsviçre Halk Partisi'nden bir grup politikacının gerekli imzayı toplaması üzerine, 29 Kasım'da ülkede yeni minarelerin inşasını yasaklama konusunda referandum düzenlenecek.

Tages-Anzeiger gazetesinin yaptırdığı ankete göre, seçmenlerin yüzde 51'i yasağa karşı, yüzde 35'i de yasak lehine oy kullanmayı düşünüyor. Ankette ayrıca kadınların yasağı daha çok desteklediği ortaya çıktı.

Hükümet geçen sene, getirilecek bir yasağın, insan haklarını ve anayasayı ihlal edeceğini, Müslümanlarla bütünleşmeyi engelleyebileceğini bildirmişti.

İsviçre'de 300 bin kadar Müslüman yaşıyor ve bu sayı nüfusun yüzde 4'üne tekabül ediyor.

Yasağı destekleyenlerin hazırladığı bir posterde, burka giymiş bir kadının arkasında, İsviçre bayrağını delen, füzeye benzetilmiş minareler görülüyor. Afişte halk, referandumda yeni minarelerin yapılmasına "hayır" demeye çağrılıyor.