İsviçre'deki 2 bin milyardere Fransız darbesi

Servet vergisiyle dünya gündeminden düşmeyen Fransa şimdi de ikameti komşu İsviçre'de olan binlerce Fransız vatandaşını ilgilendiren kritik bir karar aldı. İkameti İsviçre'de olan 2 bin Fransız milyarder artık Fransa'ya da vergi ödeyecek.

07.01.2013 - 15:32

İsviçre'deki 2 bin milyardere Fransız darbesi

Fransız hükümeti, Fransa ile İsviçre arasında 40 yılı aşkın süredir yürürlükte olan çifte vergilendirmenin önlenmesine ilişkin uygulamayı kaldırdığını duyurdu.

Fransız Kamu Maliyesi Genel Müdürülüğü, Fransa ile İsviçre arasında çifte vergilendirmenin önlenmesi amacıyla 1966 yılında imzalanan sözleşme çerçevesinde 1972 yılından bu yana yürürlükte olan uygulamanın 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren kaldırıldığını bildirdi.

Uygulamanın yürürlükten kaldırılmasıyla birlikte, Fransa'da çalışan veya gelirini Fransa'da kazanan ama ikameti İsviçre'de olduğu için Fransa'ya vergi ödemeyen Fransız vatandaşları ülkelerinde bundan böyle vergi mükellefi muamelesi görecek.

Söz konusu bireyler bugüne kadar İsviçre devletinin kendilerine verdiği resmi bir ikamet belgesi sayesinde Fransa'da vergi ödemiyor, İsviçre bunun yerine kendilerinden daha düşük oranda vergi topluyordu.

Paris ve Bern arasında, özellikle İsviçre'nin Fransızca konuşulan kantonlarında ikamet eden Fransız vatandaşlarına yönelik vergi uygulamaları nedeniyle son yıllarda anlaşmazlıklar yaşanıyor.

İSVİÇRE PARİS'İ SUÇLUYOR
İki ülke arasında geçen yıl da İsviçre'de ikamet eden Fransızların Fransa'da yaşayan varislerinin vergilendirilmesi konusunda sorun yaşanmış, İsviçre hükümeti Paris'in bu konudaki hamlesine sert tepki göstermişti.

Paris ise, İsviçre'nin vergi kaçakçılığıyla mücadele konusunda "yeterli işbirliği yapmadığını" ve Fransa'ya bu konuda "sadece işine gelen belgeleri ilettiğini" savunuyor.

MİLYARDERLERİN YARISI FRANSIZ
Resmi rakamlara göre ikameti İsviçre'de olan 5 bin 445 yabancı milyonerin yaklaşık 2 binini Fransız vatandaşları oluşturuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...