İsviçre'den Mübarek'e maddi darbe

Mısır'da 30 yıllık iktidarı, halk isyanın getirdiği istifa ile son bulan Hüsnü Mübarek'e İsviçre'den kötü haber.

11.02.2011 - 20:16

İsviçre'den Mübarek'e maddi darbe

Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifasına tüm dünyadan tepkiler geldi.


İstifa, Mısır'da olduğu gibi Tunus, Lübnan ve Körfez ülkelerinde de sevinç gösterilerine yol açarken, Hüsnü Mübarek'e İsviçre'den kötü haber var.

İsviçre Dışişleri Bakanlığı, Mübarek'in bu ülkedeki olası malvarlıklarının belirlenerek dondurulacağını açıkladı.

DÜNYADAN TEPKİLER
İsrail hükümetinden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Mübarek'in istifasının Mısır ve komşuları için 'sarsıntısız' bir geçiş sürecinin başlatmasını umduklarını belirterek, İsrail ile Mısır arasında 1979'da varılan barış anlaşmasının korunmasının gerekli olduğunu kaydetti.

Sıcak yorumlar yapmak için henüz erken olduğunu belirten İsrailli yetkili, Cumhurbaşkanı Mübarek'in gidişinin bazı İsrailli yetkililerde endişe yarattığını da sözlerine ekledi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da, Mısır'da 'tarihi bir gün' yaşandığını belirterek, Hüsnü Mübarek'in istifasının bu ülkeye en kısa sürede demokrasinin gelmesini sağlayacağını söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Cumhurbaşkanı Mübarek'in istifasını "tarihi bir değişim" olarak niteledi.

Arap Birliği Genel sekreteri Amr Musa da, Mısır'daki değişimi "Beyaz Devrim" olarak niteleyerek, "Ulusal bir uzlaşmanın oluşturulmasını sabırsızlıkla bekliyorum" dedi.

İspanya Dışişleri Bakanı Trinidad Jimenez, "Hızlı, düzenli ve barışçıl bir şekilde demokrasiye geçiş yapılması çağrısında bulunuyoruz... Mısır vatandaşları büyük bir demokratik olgunluk ve büyük bir sorumluluk gösterdi. Mısırlılar, özgürlük ve adaleti çok arzuluyorlar" açıklamasında bulundu.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de, Mısır halkının 'büyük bir zafer' elde ettiğini söyleyerek, "Mısırlılar'ın bu yolda devam etmelerini ve tüm tarihi isteklerini gerçekleştirmelerini umduklarını" belirtti.

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da, "halkının sesini dinleyen" Mübarek'in istifasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, Mısır'da "geniş katılımlı bir hükümet kurulması" çağrısı yaptı.

Lübnan'daki Hizbullah da, "tarihi zaferlerinden" dolayı Mısırlılar'ı kutladığını açıkladı.

Gazze Şeridi'nde yönetimi elinde bulunduran Hamas Hareketi sözcülerinden Dr. Sami Ebu Zühri, bunun Mısır halkının iradesinin ve azminin bir sonucu olduğunu ve Hamas olarak Mısır halkının yanında olduklarını belirtti. Elde ettikleri bu zafer nedeniyle Mısır halkını kutlayan Ebu Zühri, Mısır ordusunu da halkın taleplerini dikkate almaya ve bu haktan dönüşe yönelik hiç kimsenin çabalarına izin vermemeye çağırdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...