NTV

İsviçreliler minare yasağına onay verdi

Dünya

Bugün yapılan ‘minare yapımına yasak getirilip getirilmemesi’ yönündeki referandumda İsviçreliler'in yüzde 57'si yasağa “evet” dedi.

İsviçre'de bir süredir gündemde olan minare tartışması için bugün, referandum yapıldı. Referandumun kesin sonuçlarına göre, konfederasyonu oluşturan 26 kantondan sadece dördü bu yasağa karşı çıktı. Seçmenlerin yüzde 57'den fazlası yasağa "evet" dedi.

İlişkili Haberler


Fransızca yayın yapan TSR televizyonu, sandıkların kapanmasından yarım saat sonra, "ilk sonuçların yasaklama girişiminin kabul edileceğini gösterdiğini, bu yönde bir eğilim bulunduğunu" belirterek, sonucu büyük sürpriz olarak yorumladı.

İsviçre hükümeti ve parlamentosu, İsviçre anayasasına, dini özgürlüklere ve ülkenin hoşgörü geleneğine aykırı olduğunu bildirdiği girişimi reddettiğini bildirmişti. BM insan hakları izleme organı da kaygılarını dile getirmişti.

Refarandum öncesindeki kamuoyu yoklamaları, yasağa "hayır" diyenlerin oranının daha yüksek olduğunu gösteriyordu.

Referandum, İsviçre Halk Partisi (SVP) ve Federal Demokratik Birliği (EDU) tarafından, minarelerin İslam’ın güç gösterisi olduğunu gerekçesi ve “İslam'ın sinsice ülkeye yayılmasını önlemek” için bu konuda bir referanduma gidilmesini önermiş, bu iki partiden bir grup politikacı, referandum yapılması için yeterli imzayı toplamıştı.

Nüfusu 7,5 milyon olan İsviçre'de, Müslümanlar yüzde 6'lık bir kesimi oluşturuyor. 300 bin kişilik Müslüman nüfusun çoğunluğunu, savaş sırasında eski Yugoslavya topraklarından kaçan Bosnalı ve Kosovalı Müslümanlar ile Türkler oluşturuyor.

Cenevre'deki merkez camisi bu ay içerisinde çeşitli saldırılara uğradı. Cami çevresinden geçen bir araçtan hoparlörle ezan taklidi yapılmış, caminin mozaikleri atılan taşlarla tahrip edilmiş, geçen hafta da cami girişine pembe boya atılmıştı. Kesin sonuçlarının TSİ 18.00 den itibaren alınması bekleniyor.